Dünyayı Bir Yapay Zekanın Gözünden Görmek: Uncanny Road

Bilim kurgu, fantastik ya da sürreal filmlerin ve kitapların vazgeçilmez konusu olan post-apokaliptik olay çerçevesini (dünyanın veya insanlığın yaşayacağı büyük bir felaket sonrası hayatta kalma mücadelesi) tasarıma aktaran bir yapay zeka uygulaması geliştirildiği açıklandı.
Artık, olası küresel felaket sonrası yaşanan manzaraları görme fırsatını yakalayabilirsiniz. Bu distopyatik öğe üzerine yazılımı tamamlanan Uncanny Road adlı yapay zeka aracı, makine öğrenimi ve derin öğrenme konusunda çalışmalar yapan bilim insanları tarafından herkesin makine öğreniminden faydalanabilmesi için geliştirildi.
Patenti Latent Studio’da bulunan Uncanny Road isimli yapay zeka aracını kullanarak makine gözüyle son derece gerçekçi manzaralar, şehirler, caddeler oluşturabilirsiniz. Esas amacının mimari anlamda ideal caddeler oluşturmak olmadığı vurgulanan yapay zeka aracı sayesinde sıradan insanlarında da makine öğrenimi algoritmalarının gücünden faydalanabileceğini göstermek olduğu belirtildi.

Tamamen hayal gücünüzü kullanarak istediğiniz türde caddeler veya şehir manzaraları oluşturabileceğiniz bu araç sayesinde görüntü işleme sonrası dünyaya adeta bir yapay zekanın gözünden bakmış olacaksınız.

Ortaya çıkan manzaralar ve algoritmaların tamamen sizin duygularınıza, hayal gücünüze, yaratıcı fikrinize ve keyfinize göre şekillenmesi; sizi hem makine öğrenimine teşvik etmekte hem de yapay zekanın korkutucu boyutlarda olmadığını ve yapılan iddiaların aksine gelecekte insan davranışlarının yerini tamamen almayıp iyileştireceğine dair çok güzel bir örnek teşkil etmekte.

“Bu çalışma makine öğrenimi tekniklerinin üretici ve yaratıcı süreçler için nasıl kullanılabileceğini araştırmak ve keşfetmek amacıyla gerçekleştirildi.” -Latent Studio

Bu teknolojinin yaratıcı iş akışından alınan verimi de arttıracağının altını çizen Latent Studio:

“Mimarların, tasarımcıların, sanatçıların ve bilgisayar bilimiyle profesyonel olarak ilgilenmeyen insanların bu gibi teknolojileri kullanarak kendi uzmanlık alanlarında neler yapabileceğini görmek için sabırsızlanıyoruz. Uncanny Road biraz da olsa gerçekçilik izi barındıran gerçeküstü görseller oluşturmaya yarıyor.”

Siteye buradan erişebilirsiniz.


Bu içerikler de ilginizi çekebilir:

Yorumlar (0) Yorum Yap

/