Üçüncü Nükleer Santral Trakya’ya Yapılacak

Mehmet Altuğ Akgül

Mehmet Altuğ Akgül

Mühendislik-Müzik-Fotoğraf- Sanat

Uzun süredir kamuoyunda ve farklı çevrelerde bir çok tartışmalara yol açan, fikir birliğine sağlanmanın imkansız olduğu bir konu bu; Nükleer Enerji. 

Biliyorsunuz ülkemizin ilk nükleer santrali Mersin Akkuyu’da yapılmaya başlandı. Bitmesine 5 yıl gibi bir süre olan Akkuyu nükleer santrali, bünyesinde barındırdığı her biri 1200 MW olmak üzere 4800 MW’lık 4 reaktöre sahip olacak ve yılda 35 milyar kWh elektrik üretecek. 

Mersin Akkuyu’nun ardından, Sinop’ta da bir nükleer santral yapılması planlandı ve Japonya ile anlaşmaya varıldı. Projede en büyük hisse sahibi %49 ile Türkiye Elektrik Üretim Şirketi (EÜAŞ), %30 ile bir Japon şirketi %21 hisse ile de bir Fransız şirketi yer alıyor. Santral bittiğinde 4.480 MW’lık kapasiteye sahip olacak.

İkinci santral de planlandıktan sonra üçüncü santral tartışmaları başladı ve bu tartışmalar sonuç verdi. Muhtemelen üçüncü nükleer santralimiz Trakya bölgesinde yapılacak. Bakanlığın verdiği bilgiler de bunu doğrular nitelikte ve bu yıl içerisinde bu projeyle ilgili detaylar da gün yüzüne çıkar diye düşünüyorum. Ayrıca üçüncü santral için Çin ile temas kurulduğu düşünülüyor. Enerji üretimi açısından sonra derece önemli olan bu gelişmeler, acaba ne gibi tartışmalara yol açacak hep birlikte göreceğiz.

Yorumlar (0) Yorum Yap

/