Uçmaya Hazır Mısın?

Herkesin gerçekleştirmek istediği bir hayali var. Kalıbımıza sığmaktan korkuyoruz belki de. Çünkü kalıbımıza sığmayı kabul ettiğimiz an sıradan olmaya adım atıyoruz. Çocukluk rüyalarını öldürüyoruz, uçmaktan vazgeçiyoruz.

Tutkularınız, aşkınız ve hedefleriniz… Onlardan uzak olduğunuz her an kendinize sınır koymaktan başka bir şey yapmıyorsunuz. Hayalini kurduğunuz fikrinizden kaçıyorsunuz çünkü uçurumdan atlatmaktan korkuyorsunuz.

Bu yazıda uçmayı öğrenmek adına bir şeyler bulacaksın. İmkansızı başaran korkusuz bir adam bu yolda yol göstericimiz olacak: Hezarfen Ahmet Çelebi.

1) Var olan bilgiyi bul ve en iyi şekilde kullan.
Hezarfen, 10.yy Türk alimlerinden İsmail Cevheri’den ilham aldı. Ayrıca İsmail Cevheri’nin yaptığı çalışmaları inceledi. Onun eksiklerini buldu ve kendi tamamladı.

2) Cesur ol ve kendine güven.
Hezarfen’in çalışmalarından ilham aldığı İsmail Cevheri, uçmayı denediğinde bunu başaramadı ve hayatını kaybetti. Hezarfen bu deneydeki hataları analiz etti ve tespitlerine güvendi.
3) Çalışmaktan vazgeçme, keşfetmenin zevkini yaşa.
Hezarfen Ahmet Çelebi, söylenenlere göre çok çalışkan ve öğrenmekten usanmayan bir adamdı. Zaten Hezarfen lakabı da sahip olduğu üstün teknik bilgiden dolayı verilmişti. Hezarfen,” bin teknik bilgiye sahip” anlamına gelmektedir.

4) İşini en iyi yapan kişilere bak.

Hezarfen uçma konusunda işini en mükemmel yapan varlığı inceledi: Kuşları… Kuşların kanat yapısını inceleyerek kendi yapay kanatlarını tasarladı.
5) Kendini boşluğa bırak.
Hayal et! Galata’nın en yüksek noktasındasın. Gözlerini kapıyorsun, rüzgarı hissediyorsun. Her şeyi yaptın, çok çalıştın, kendine inancın tam. Tek bir şey kaldı, kendini boşluğa bırakmak… Ya korkup vazgeçeceksin ya da boğazın üstünde süzüleceksin. Hayallere, imkansız sanılana bir adım kala… Bu hikayenin sonunu zaten biliyorsun, peki ya senin hikayen ne durumda?

Facebook'ta Paylaşnew-twitter-paylas

Yorumlar (0) Yorum Yap

/