Üç Yaşındaki Kızını ve Bisikletini Alıp Kuzey Avrupa’yı Keşfe Çıkan Bir Anne

Kemal Çetin Ozan

Kemal Çetin Ozan

a.k.a. male version of bridget jones

Yetenekli, eğitimli ve doğa dostu. Fakat en önemlisi sınır tanımayan bir anne. 36 yaşındaki İrem Çağıl, Türkiye’de aşina olmadığımız fakat zaman zaman hepimizin aklından geçen şeyleri gerçekleştirmeyi başarmış bir kadın.

Üniversitede mimarlık üzerine eğitim alan İrem Çağıl iş yaşamının kendisine göre olmadığını fark ederek 2008 yılında tek başına bisiklet ile Avrupa’yı dolaşıyor.

İstanbul’dan İspanya’ya 4000 km boyunca pedal çeviriyor. Bu süre zarfı içerisinde ve yolculuğu sırasında yaşadıklarından, gördüklerinden ilham alarak ekolojik çevre, doğa ve benzeri konularda insanların daha fazla bilinçlenmesi gerektiğini düşünerek bir yayınevi kuruyor.

Daha sonra eşi ile de uzun yolculuklara çıkan Çağıl, kızının doğumundan sonra bu serüveni kızı ile de birlikte yaşamak istediğine karar veriyor.

Ve doğru zamanın gelmesini bekliyor.

Kızı Kiraz üç buçuk yaşına geldiğinde yolculuğu planlamaya başlıyorlar.

Yolculuğu planlama aşamasında eşi ile birlikte tüm detayları incelikle düşünüp gerekli bütün güvenlik önlemlerini almayı da ihmal etmiyorlar.

Yolculuğun ilk 14 gününde Kiraz’ın yolculuğa hazır olup olmadığını gözlemleyen Çağıl, Kiraz’ın uyumlu bir yol arkadaşı olduğuna karar verip yolculuğu devam ettiriyor.

Yol boyunca bisikletin arkasına takılı bir pusetin içerisinde oldukça mutlu bir yolculuk geçiren Kiraz, annesi ile birlikte Avrupa’da 700 km boyunca yolculuk etmiş.

Şu an İrem Çağıl, eşi ve kızı ile birlikte Muğla taraflarında sakin bir yerleşim alanında doğal yaşam ile iç içe bir şekilde yaşıyor.

Kalıplaşmış yargıların dışına çıkarak mutluluğu ve huzuru kendisi ve çevresi için mümkün kılan İrem Çağıl ileride kızı ile birlikte dünya turuna çıkmak istiyor.
Kategoriler: İlham, Seyahat, Yaşam

Yorumlar (0) Yorum Yap

/