Üç Gökyüzü Olayının Mükemmel Birleşimi : ”Süper Kanlı Mavi Ay Tutulması ”

 Evrende güzel şeyler oluyor.Bunlarda bir tanesi, dün tüm dünyanın şahit olduğu ”Süper Kanlı Ay Tutulması” idi. Eline telefon ve fotoğraf makinelerini alan  herkes bu muhteşem manzarayı ölümsüzleştirme yarışına girdi. Haklılardı.Dün gece gökyüzü ender rastlanan bir manzaraya tanıklık etti.

Hem Kanlı , hem Mavi , üstüne bir de Süper ; Nasıl Yani ?

    ” Bu ne kardeşim Nescafe 3’ü1 arada mı ? ” dediğinizi duyar gibiyim. Biraz abartılı bir isim gibi dursa da her birinin ayrı ayrı özelliği mevcut. 

     Kanlı Ay ile başlayalım. Ender rastlanan bu manzara Asya’nın doğusundan Kuzey Amerika’ya dek geniş bir bölgede gözlemlendi ve Dolunay bu esnada Güneş’ten yansıyan ışınlar sebebiyle koyu kızıl bir renge büründü.Bir diğeri olan Mavi Ay’ın sebebi ise takvimde bir ayda ikinci kez Dolunay’ın gerçekleşmesi.Bu durum 2,5 yılda bir gerçekleşirken Ay tam olarak mavi renge bürünmüyor.Ve son olarak Süper Ay. Bu olayın gerçekleşme nedeni ise Ay ‘ ın kendi yörüngesinde Dünya’ya en yakın noktaya gelmesidir.Ve bu nedenle Ay daha büyük ve daha parlak haliyle karşımıza çıktı.

İnsanın , ömründe tek sefer görebileceği ender olaylardan biri.  

En son 31 Mart 1966 da gerçekleşen ve insanın ömründe belkide bir defa görebileceği bu olayı  Nasa , Twitter  merkezli canlı yayın olarak yayınladı ve tüm dünya, anbean bu muhteşem manzaranın gerçekleşmesine tanıklık etti.

Burçlarda bu olaydan nasibini alan taraf oldu.

Bu doğa olayının gerçekleşmesi  astroloji bilimini de yakından ilgilendirdi.Burçların üzerinde farklı etkiler bırakacağına dair yorumlar,  olay öncesi astrologlar tarafından yapılmıştı.

Kaynak

Kategoriler: Bilim, Yaşam

Yorumlar (0) Yorum Yap

/