TV Zaplamanın Onlıne Hali: StumbleUpon

StumbleUpon, internetin gizemli arka sokağı sayılan Deep Web’in fikirlerinden türemiş gizemi ortadan kaldırıp keşfi ortaya çıkaran bir internet sitesi. Sistem siteyi aktif kullananlar tarafından her saniye geliştiriliyor.

“StumbleUpon is an application that lets users surf the best of the web by “stumbling” to sites that match their…”

sloganıyla ortaya çıkmış bir web uygulaması.

Yani StumbleUpon’ı, Türkçede karşılığı keşfetmek  olan “stumbling” kavramıyla bizlere farklı açıdan internette gezinme imkanı sağlayan bir uygulama olarak tanımlayabiliriz.Kullanıcılar, 800’e yakın ilgi alanının bulunduğu dev bir ağaçtan ilgi alanlarını seçerek bu kategorilere uygun web sitelerini “Stumble” butonu sayesinde karşılarında görüyor. Karşılaştığınız her internet sitesi için “Like” ya da “Dislike” butonlarını kullanabiliyor, bu sayede StumbleUpon’ı kendi zevkelerinize göre optimize edebiliyorsunuz. Uygulamayı geliştirenler zamanla kişiye özel listeler ekleme imkanı da getirmiş. Kullanıcılar kendi profillerinde oluşturdukları listeler sayesinde karşılarına çıkan web sayfalarını kendi kategorilerine göre oluşturdukları listelere ekleyebiliyor.

İnsanoğluna farklı bir boyutta sınırsız bilgi sunan bu site, günümüz sorunlarından olan bilgi kirliliğine ideal bir çözüm olarak karşımıza çıkıyor.

facebook-paylas2 new-twitter-paylas2

[divider]Konuk Yazar[/divider]

Gürkan Can Cihan

LinkedinStumbleupon

Kategoriler: Dijital

Yorumlar (0) Yorum Yap

/