Türkiye’nin İlk Anime Filmi Geliyor

Cenk Barat

Cenk Barat

Boş boş konuşmamak için yazıyorum.

Şehir Ve Serçe adlı film Türkiye’nin ilk ve tek anime filmi olmaya hazırlanıyor. Yapımına 2018 Eylül’de başlanacak film, uzman çizerler tarafından kare kare tasarlanarak çizilecek. 
Bir gecekondu mahallesinde yaşanan bilinçsiz kentleşmeyi ve toplumsal ilişkilere etkilerini küçük bir çocuğun gözünden aktaran film, konusuyla da öne çıkmaya aday. Filmin sorguladığı konular arasında kentleşmeyle form değiştiren çocukluk, mahalle kültürü, jenerasyonların doğayla ilişkisi ve yok olan kuşlar.
Yanlış duymadınız film izleyicilere soruyor, “En son ne zaman gökyüzüne heyecan ve umutla baktınız?”. Bu açıdan düşünüldüğünde filmin adının Şehir Ve Serçe olması sürpriz olmaz. 
Film aynı zamanda gecekondu mahallelerine ışık tutuyor ve medyada pek de öne çıkmayan insan profillerini, yaşayışlarını, dertlerini ve ilişkilerini masaya yatırıyor. Bir animasyon film için oldukça sıradışı bir üslubu olacağını buradan anlayabiliriz. 
 
Filmin yönetmeni ise üç yıl Hollywood’da farklı pozisyonlarda çalışan Sadık Alaca. Senaryosunu iki yılda yazdığı film için uzman çizerlerden bir ekip oluşturuyor. Ona göre animasyon çizerliği normal çizerlikten oldukça farklı. Bu yüzden işe alacağı çizerleri, animasyon çizerliği eğitiminden geçirmeyi düşünüyor. Türkiye’de animasyon çizerliği diye bir mesleğin olmamasından yakınıyor.  Filmin hem teknik hem senaryo anlamında çok güçlü olması gerektiğinin altını çiziyor. 
Filmin pekçok açıdan Türkiye’de ilkleri gerçekleştirmeyi hedeflemesi, ekibin özgüveni, anlattığı konu ve tekniği bize ilerde filmi daha çok konuşacağız mesajı veriyor.

Kaynak: sehirveserce.info
Kategoriler: Kültür, Sanat

Yorumlar (0) Yorum Yap

/