Türkiye’den Yükselen Giyim Markası Girişimi: Tutunj [Röportaj]

Cyaffel Gusto

Cyaffel Gusto

Üretemediğim her günü yaşanmamış sayarım.

Tutunj, bu zamana kadar Acun Ilıcalı, Kemal Doğulu, Meredith Mickelson, Demet Şener, Şeyma Subaşı gibi isimlerin tercihi olan ve 2015’in Mart ayında hayata geçen giyim ve aksesuar girişimi.
Ben de Tutunj’un geçmişi ve gelecek planları üzerine Tutunj’un kurucu ortağı Ege Tütüncü ile keyifli bir röportaj gerçekleştirdim.

Tutunj fikri nasıl ortaya çıktı?

Uzun zamandan beri e-ticaret yapma fikri kafamda olan bir şeydi fakat tam olarak ne yapacağıma dair bir fikrim yoktu.Değişik tarzda tişörtler giymeyi hep seven biri olarak hali hazırda Bilgi Üniversitesi’nde görsel tasarım bölümü okuduğum için böyle bir işe girmeye karar verdim.

Tutunj ne kadar zamanda ortaya çıktı?

Bu işe girmeye karar verdikten sonra hazırlıklar 5 ay gibi bir zaman aldı, hazırladığım tasarımları, bana yardımcı olabileceğine inandığım isimlere götürerek onların fikrini aldım. Mart 2015’te online sitemiz açıldı.

Tutunj‘un hedef kitlesi kimler?

Bizim amacımız, piyasadaki tekdüze tasarımlardan sıyrılıp iyi tasarımı, en iyi kumaşla buluşturmak. “Dışarıda bu tişörtü görsem kesin alırdım.” mantığıyla ilerliyoruz, ki önce kendimiz yaptığımız ürün hakkında en ufak bir yanılgıya düşmeyelim. Hedef kitlemiz buna bağlı olarak 18-35 yaş arası, güncel modayı, sosyal medyayı, ünlü isimlerin ne giydiğini takip eden, piyasadaki birbirine benzeyen tişörtlerden almaktansa daha sıra dışı ürünler giymek isteyenlerden oluşuyor.

Tutunj‘u oluştururken nasıl zorluklarla karşılaştınız?

Doğru kumaşı bulmak ve insanlara marka kimliğini ve tabii fiyatları kabul ettirmek ilk başta çok zorlamıştı fakat şu an bu konuda bir sıkıntı yaşamıyoruz, bize özel üretilen özel kumaşımız müşterilerimizin özellikle en beğendiği detay, bu da bizi mutlu ediyor.

Tutunj‘un senin için zirvesi nedir?

ABD’li model Meredith Mickelson ile bir işbirliğimiz oldu. Kendimizi hem yurt içinde hem de yurt dışında kanıtladığımızı düşünüyorum. Bu işbirliği ile ABD başta (40 şehir 25 eyalet) olmak üzere Hong Kong’dan İspanya’ya, Kanada’dan İtalya’ya yaklaşık 20 ülkeye satışımız oldu. Bir sonraki hedefimiz ise ABD merkezli yurt dışında büyümek isteyen bir girişim olarak oradaki ajanslarla, modellerle güzel bir network ağı kurmak. Tutunj’un gelecekteki zirvesi ise dünyaca ünlü top modellerin üstünde kendi ürünlerimizi görmek olur. Bunu başarmak için de önümüzde çok uzun yıllar olduğunu düşünmüyorum.

Tasarımları kim yapıyor?

Son 1 yıla kadar kendimiz tasarlıyorduk fakat yeni koleksiyonlarımız için Milano’da yaşayan ve tasarımlarıyla kendini dünyaya kanıtlamış Türk tasarımcı Ege İşlekel ile çalıştık. Önümüzdeki yaz için de kendisiyle birlikte daha güzel sürprizlerimiz olacak.

Tutunj’un gelecek hedefleri neler?

Gelecek hedefimizde öncelikle yeni bir yabancı modelle işbirliği yapmak var. Şu an kesinleşen bir isim yok fakat pek çok isimle görüşmelerimiz devam ediyor. Aynı zamanda hedeflerimiz arasında yurt dışında satış noktalarımızı artırmak var. Aynı zamanda dünyaca ünlü yurt dışı markalarının satıldığı bir mağazalar zinciriyle de görüşmelerimiz sürüyor.

Tutunj’un şimdi yeni bir hedefi var:

Gelin hep birlikte Tutunj’u dünya markası yapalım! Katkıda bulunmak için tıklayın!

Kategoriler: Girişimcilik

Yorumlar (0) Yorum Yap

/