Akıllara Gelen Ancak Dillendirilmeyen Soru: Türkiye’de Hobi Edinmek Pahalı mı?

Edanaz Aksoy

Edanaz Aksoy

Editör - Bilgi Hukuk

Kendimizi geliştirmek, yaptığımız işlerden farklı olarak ilgi duyduğumuz alanlarda ilgilenmek genel anlamda ‘hobi’ kavramını dolduran olgulardır. Bulunduğumuz sistem içerisinde, eşitsizlik kaygısı da bu kadar ön plana çıkmışken sevdiğimiz aktiviteleri hobi haline getirebilmek sanıldığı kadar kolay olmayabiliyor.
Farklı bir hobinizin olmasını istemek aslında yeni bir araştırmaya girmek oluyor. nelerden nasıl hoşlandığınızı, nerede yapmak istediğinize yönelik soruların cevabını bulmak gerekiyor. Peki bu cevapları bulmak ya da bulduğumuz cevapları uygulamak yaşadığımız yer içerisinde çok mu pahalı?

“Hayatınızı yaşamaktan asla vazgeçmeyin. Bir derse katılın. Hobi geliştirin, insanlarla tanışın.
Siz sadece kendi ilgi alanlarınızın derinliği kadar ilginçsinizdir.” —Sherry ArgovÖncelikle bu yazı da objektif olarak yaklaşmanın yanında olan doğruları da samimi bir dille aktarmak doğru bir yaklaşım olacaktır. Hobi edinmenin maddi boyutu hakkında temel olarak iki görüş bulunmakta:

1. Bakış Açısı: Hobi edinmek pahalıdır.

Yapılan araştırmadan yıllar sonra insanlara yönetilen ‘boş vakitlerinizde neler yaparsınız?’ sorusuna karşılık olarak ‘hobilerimle ilgilenirim’ cevabının yerine ‘kitap okur, arkadaşlarımla takılırım, eğlenir ya da gezer tozarım.’ cevapları alıyor.
Dikkat çekilmesi gereken şey, insanların hobi düzenlemesin maddi durumları uyarınca oluşacağını düşünerek hareket etmeleri.
Spor alanlarından tutun sanat aktiviteleri de maddi boyut gerektirebiliyor. Belli bir kesime hitap etmek istenmese de, her kesime de hitap edilmek de zorlanılıyor.


2. Bakış Açısı: Nasıl yapacağınızı bilirseniz hobi edinmek pahalı değildir.

‘Her şey çok pahalı, her hobi de pahalıdır’ anlayışı saf bir gerçekliğe sahip değildir. Bu görüş, şikayet ettiğimiz sebeplere ve önümüze çıkardığımız engellere odaklanıyor. Hayatta mücadele etmeden başarılamayacak çok şey olduğunun farkında olmamız gerekir. bir hobi edinirken de, önünde durabilecek engeller olacaktır. Maddi ve manevi açıdan engelleri aşmanın yolu, planlı ve akılcı davranmaktan geçiyor.”Mantık, sizi A noktasından B noktasına götürür, hayal gücü ise her yere…”
—Einstein

İki görüşten kıssadan hisse çıkarmak gerekir ise; hobilerinizi keşfederken kendi isteklerinize kulak verin. Başladığınız da ise vaktinizi boşa harcadığınızı ya da pahalı olduğu için zarara uğrayacağınızı düşünmeyin.
Demokraside çareler tükenmez, isteğiniz yönünde farklı çözümler bulmaya gayret gösterin. Sonunda her şeyin çok güzel olacağını göreceksiniz.


Bu içerikler de ilginizi çekebilir:

Yorumlar (1) Yorum Yap

hobiler genel olarak pahalıdır, boş vakit bulabilen biri hobisini yapsın ama çalışma şartlarının bu kadar ağır olan her yerde hobi edinmek bir cesarettir bence.

/