Türk Profesörün ‘Travma’ Alanındaki Çalışmaları Uluslararası Başarı Getirdi

Onur Dabakoğlu

Onur Dabakoğlu

Kabataş Erkek Lisesi//Boğaziçi Üniversitesi Editör @CEOtudent

İÜ Adli Tıp Enstitüsü Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Erdinç Öztürk, “dissosiyatif bozukluklar-psikiyatrik tanı grubu” alanında dünyada en iyi 50 uzmandan biri olarak gösterildi.

Prof. Dr. Erdinç Öztürk İstanbul Üniversitesi psikoloji bölümünü birincilikle bitirmesinin ardından 1996 yılından bu yana klinik psikoterapi biriminde çalışmakta olan klinik bir psikolog.

Kendisi “travma ve dissosyatif bozukluklar” konusunda önde gelen bilim adamlarının yer aldığı uluslararası değerlendirme platformunca 2007 yılından bu yana yapılan incelemeler sonucunda, dünyadaki en iyi 50 uzmandan biri olarak gösterildi.

Öztürk, Almanca, İngilizce ve İspanyolca başta olmak üzere pek çok dilde kitap ve makalesinin yayınlandığını, bu yayınların uluslararası pek çok platformda referans çalışması olarak kabul edildiğini belirtti.

Doktora tezini “ruhsal travma kökenli dissosiyatif bozukluk hastalarının ailelerinde ruhsal travma ve dissosiyasyon” konusunda yapmış olan Öztürk, konuyla ilgili şu açıklamalarda bulunuyor:

“Özellikle bu tip vakalarda kişiler küçük yaşlarda fiziksel, duygusal, cinsel travmalara maruz kalıyor ve bu travmalar uzun yıllar devam ediyor. Bunun sonrasında kişi bir kişilik bölünmesi yaşıyor. Özellikle vakalarımızın temel ağırlığı budur. Travma vakalarını çalışmış oluyoruz. Erken yaşta başlayan, yetişkinliğe kadar devam eden travmalar sonrasında oluşan özellikle intihar girişimleri, depresyon, dissosyatif amnezi, dissosyatif depresyon özellikleriyle karakterize olan bir kişilik bölünmesi durumu diye ifade edebiliriz.”

Ülkemizi en güzel şekilde dünya sahnesinde temsil eden Prof. Dr. Erdinç Öztürk’e kariyerinde başarılar diliyoruz. ?

Kategoriler: Başarı, Gündem

Yorumlar (0) Yorum Yap

/