Türk Profesör Asu Özdağlar MIT’nin En Büyük Departmanına Bölüm Başkanı Oldu

Dilara Avlupınar

Dilara Avlupınar

Boğaziçi Ekonomi

Bu yıl, bizler için deyim yerindeyse göğsümüzü kabartan bir yıl oldu. Yurt içinde ve dışında bir çok Türk’ün başarılarına birlikte tanık olduk. Yıl sonuna gelirken ise bir başarı da Türk profesör Asu Özdağlar’dan geldi. MIT’de yayınlanan habere göre kendisi MIT’nin Elektronik Mühendisliği ve Bilgisayar Bilimleri başkanı oldu.

2012 yılından beri MIT Elektronik Mühendisliği ve Bilgisayar Bilimleri bölümünde profesörlük yapan Özdağlar, 1 Ocak 2018 itibari ile bölüm başkanı olarak görev yapacak.

Bölümün eski başkanı Anantha Chandrakasan, Özdağlar için şöyle diyor:

“Profesör Özdağlar herkese ilham olan bir araştırmacı ve optimizasyon teorisi ve algoritmaları, oyun teorisi ve network alanlarında gerçek bir lider olarak doğmuş. Bir eğitimci olarak vizyonu ve özverisi de aynı şekilde etkileyici. Öğrencileri için yorulmak bilmeyen bir koç ve bu bölümdeki eğitim alanında yapılacak yenilikleri her zaman güçlü bir şekilde savundu.”

Peki, Asu Özdağlar kimdir?

1974 doğumlu olan Asu Özdağlar, ODTÜ Elektrik-Elektronik mezunu. Yüksek lisans ve doktorasını MIT (Massachusetts Institute of Technology)’de yaptı.
2 çocuk annesi olan Özdağlar, Türkiye’ye 3. Nobel Ödülü’nü getirmesi beklenen Daron Acemoğlu’nun ise eşi. Kendisi 6 kez Bülent Kerim Altay Ödül’ü almış ve ODTÜ’den 4’e yakın bir ortalamayla mezun olmuş.

24 sayfalık oldukça etkileyici bir CV’si olan Özdağlar Microsoft, NATO, MIT Lisansüstü Öğrenci Konseyi Öğretim Ödülü, NSF kariyer ödülü gibi bir çok ödül sahibi.

Bu ödüller arasında 2008 Otomatik Donanma Kontrol Konseyi tarafından düzenlenen Donald P. Eckman ödülü, 2014 Spira Eğitim Ödülü de bulunuyor. Ayrıca, 2010 yılında Kontrol Sistemi Derneği Yönetim Kurulu’nda görev almış ve IEEE Otomatik Kontrollü İşlemler’in yardımcı editörlüğünü yapmış.
Özdağlar’ın CV’sini merak edenler buradan ulaşabilir.
Kategoriler: Başarı

Yorumlar (0) Yorum Yap

/