Türk Mühendis Ece Kamar İyi Niyetli Bir Yapay Zeka İçin Çalışıyor

Melike Çalkap

Melike Çalkap

Editör @ceotudent

Yapay zekalar hayatımıza girdiğinden beri birçok tartışmayı da beraberinde getirdi. Kimine göre gerçekten umut vaat ederken kimine göreyse büyük korkuların odak noktası oldu. İşte bu noktada Microsoft’un ABD merkezinde görev yapan Türk mühendis Ece Kamar, bu konuya çözüm yaratabilmek için çalışmalara başladı.

Ece Kamar, yapay zekanın hayatımızı kolaylaştıracağını fakat bu gerçekleşirken de yapay zekanın eşitliği sağlaması gerektiğine inanıyor. Ece Kamar’ın bu konu hakkında verdiği birkaç örneğe bakacak olursak; ABD’deki birçok insan kaynakları departmanı yapay zekalardan faydalanıyor. Ve işe alım sürecinde de daha önce o pozisyonda kimlerin çalıştığına göre hareket ediyor. Bu noktada en büyük sorunu kadın yazılımcılarla yaşıyor çünkü kadın yazılımcıların oranı sadece yüzde 10. Sonuç olarak da yapay zekanın önerdiği kişiler erkeklerden oluşmaya başlıyor.

Bir başka örnek ise ABD’de evsiz gençlere yapay zeka tarafından verilecek AIDS eğitimi. Bu noktada bir eleme söz konusu olacak ve gencin eğitimi alıp alamayacağı yine yapay zekanın verilerine göre belirlenecek. Ece Kamar’a göre burada bir eşitsizlik olacağı aşikar.

Ece Kamar’a göre ise, yapay zekalara sadece veri yerine insanları keşfetme duygusu da aşılanmalı. Çünkü onun hedefi, insanın yetenekleri ve hayata bakışı ile yapay zekanın yapabilecekleri birleştirilmesi. Bu noktada kendisi şöyle bir açıklamada bulundu:

“Bazı koşulları öğreterek, makinelerin insanlar hakkında daha adil kararlar vermesini sağlıyoruz. Yapay zekânın öğrenme mekanizmasını değiştirip, değer yargılarıyla öğrenmesi üzerine çalışıyoruz. Aynı zamanda birçok problem verinin kötülüğünden kaynaklanıyor. Hiçbir veri mükemmel değil. Verinin içinde normalde bilgisayarın bilmesi gereken ama temsil edilmeyen taraflar var”

Kendisinin CV’sine buradan ulaşabilirsiniz.
Ayrıca Machine Learning üzerine yaptığı atölye çalışmasını da aşağıdaki videodan izleyebilirsiniz.
Kategoriler: Başarı

Yorumlar (0) Yorum Yap

/