l Türk Astronomdan Bilim Dünyasını Hareketlendiren Buluş: Tuhaf Dev Yıldız - CEOtudent

Türk Astronomdan Bilim Dünyasını Hareketlendiren Buluş: Tuhaf Dev Yıldız

WonWoman

WonWoman

Kırmızı her zaman kazanır | @SouthCarolina

Türk Astronom Doç. Dr. Tolgahan Kılıçoğlu Ankara Üniversitesi astronomlarından. Kendisi üniversitenin rasathanesinde yıldızlara dair araştırmalar yapıyor. Yakın zaman önce uzaydaki bir cismin ‘kimyasal tuhaf’ olarak adlandırılan sıcak bir dev yıldız olduğunu keşfeden Tolgahan Kılıçoğlu, bilim dünyasında heyecan yarattı.

Ankara Üniversitesi Fen Fakültesi Astronomi ve Uzay Bilimleri Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Tolgahan Kılıçoğlu, Ankara Üniversitesi rasathanesinde bir süredir gerçekleştirdiği araştırmalarına devam ediyor.

Türk Astronomdan Bilim Dünyasını Hareketlendiren Buluş: Tuhaf Dev Yıldız 1
Kılıçoğlu, 2 yıllık gözlem ve araştırmaları sonrasında, uzayda ‘kimyasal tuhaf’ olarak adlandırılan sıcak bir dev yıldız olduğunu keşfetti.

Tam 100 şüpheli cismi iki yıl boyunca gözlemledi.

Türk Astronomdan Bilim Dünyasını Hareketlendiren Buluş: Tuhaf Dev Yıldız 2
Ankara Üniversitesi Kreiken Rasathanesi’nde, 2016 yılında teleskoplara kurulan ‘Tayfçeker’ isimli bir teknoloji sayesinde yıldız ışığından küçük bir gökkuşağı oluşturabildiklerini keşfettiğini ifade eden Kılıçoğlu, bu gökkuşağı sayesinde yıldızların doğası ile ilgili birçok bilgi çok sayıda bilgi edinebileceklerini anladığını belirtti.
Kılıçoğlu, bu teknolojyi kullanarak Fransa’daki Sorbonne Üniversitesinden doktora tez danışmanı olan Prof. Richard Monier’in listesinde yer alan 100 şüpheli cismi akşamdan sabaha kadar, iki yıl boyunca gözlemledi.

Kılıçoğlu HR 62 kodlu yıldızın ‘kimyasal tuhaflığını’ keşfetti. Bu keşfin sonuçları şu şekildeydi: Güneş’ten 5 kat daha kütleli, 10 kat daha büyük, 2 kat daha sıcak ve Dünya’dan yaklaşık bin 250 ışık yılı (12 katrilyon kilometre) uzaklıkta

Türk Astronomdan Bilim Dünyasını Hareketlendiren Buluş: Tuhaf Dev Yıldız 3
Doç. Dr. Tolgahan Kılıçoğlu keşifle ilgili şu açıklamalarda bulundu:

“Keşfettiğimiz yıldız, daha önce tanımlanan kimyasal tuhaf yıldızlarla karşılaştırıldığında farklı bir özelliğe sahip. Genellikle bu sıcaklığa sahip kimyasal tuhaf yıldızlar çapları Güneş ile kıyaslanabilir olan cüce yıldızlarda bulunabiliyordu. Ancak kimyasal tuhaf olduğunu keşfettiğimiz yıldız, öncekilerden farklı olarak hem sıcak hem de dev olma özelliğine sahip. Bu özellikleri ile evrende benzerine çok nadir rastlanabilecek bir yıldızın doğasını rasathanemizdeki cihazlarla su yüzüne çıkartmış olduk.
Yüzeyinin sıcaklığı Güneş’in sıcaklığı olan 5 bin 500 derecenin iki katından fazla ve 12 bin derecede, yani oldukça sıcak ve mavi renkli bir yıldız. Ayrıca, Güneş’in uzaya yaydığı ışınımdan 2 bin 100 kat daha fazla ışınım yayıyor. Dünya’ya ise bin 250 ışık yılı, yani 12 katrilyon kilometre uzaklıkta.”


Bilim dünyası bu keşifle birlikte hareketlendi.

Türk Astronomdan Bilim Dünyasını Hareketlendiren Buluş: Tuhaf Dev Yıldız 4
Tolgahan Kılıçoğlu, keşfettiği yıldızın, mevcut teorilerle örtüşmediğini ifade etti ve ekledi:

“Tuhaf olduğunu keşfettiğimiz yıldız, öne sürülen teorilerle tam olarak uyuşmuyor. Keşfimiz, uzayda daha önce bilinmeyen sırların aydınlatılması açısından bir adım olarak değerlendirilebilir. Bu sebeple bilim dünyasında yeni heyecanlar yarattı.”


Bilim insanımızı kutluyor, başarılarının devamını diliyoruz!

Kategoriler: Gündem, Başarı

Yorumlar (0) Yorum Yap

/