Tuhaf Ama Gerçek: Kediler Girişimci Olmanızı Etkiliyor Olabilir mi?

Gülderen Yaşar

Gülderen Yaşar

İTÜ İşletme Müh. | Editör @CEOtudent

Kedilerde bulunan bir protozoon paraziti enfekte ettiği insan beyninde oldukça garip etkilere sebep oluyor olabilir. Uygun koşullarda onları Elon Musk’a bile çevirebilir.?
Toxoplasma Gondi adındaki bu enfeksiyonun fareler üzerinde risk değerlendirememe gibi etkileri gözlemlendi. İnsan beyninde de benzer etkileri olabileceğini gösteren bazı kanıtlar var.
Etkileri Neler?

Hastalığa yol açan bu patojen, fareleri kedilerin kokusunu aldığında korku duymayan bir hale getirebiliyor. Evrimleşmiş bu özelliğin kedilere besin bulma konusunda müthiş bir avantaj sağladığı düşünülüyor.Fiziksel sağlığa ve ruh sağlığına zararlı olmasına rağmen, bu enfeksiyon kaybetme korkusunu azaltarak insana daha çok cesaret veriyor. Risk alma isteğinizi arttırıyor. Riskin girişimcilik için vazgeçilmez bir özellik olduğunu da hatırlamak gerekiyor.


Araştırmalar Neler Gösterdi?

Colorado Üniversitesi tarafından yürütülen araştırmada Toxoplasma Gondi enfeksiyonu ve girişimcilik aktivitesi arasındaki ilişki veri tabanında tarandı. Araştırma görevlileri öğrenci ve çalışanlardan alınan tükürük testi numuneleri üzerinde enfeksiyonun insan vücudundaki gelişimini incelediler.
Araştırma sonucunda öğrencilerin %22’sinde enfeksiyon tespit edildi. Enfeksiyon bulunduran 1.500 öğrencinin yönetim ile ilgili eğitim almış olma ihtimalleri 1.4 kat, yönetim ve girişimcilikte uzmanlaşma ihtimalleri de 1.7 kat, kendi işlerini kurma ihtimalleri ise 1.8 kat daha fazlaydı.Yapılan bazı araştırmalar bu enfeksiyonun insanlarda agresifliğe yol açabileceğine dair ipucu veriyor. Bu konuyla ilgili ulaşılan veriler henüz ikna edici boyutta değil. Karşı araştırmalar psikolojik durum ya da kişilik özelliğiyle hastalık arasında bir bağlantı olduğunu henüz kanıtlayamadı.


Mucizevi Görünebilir Ancak Çok Tehlikeli

Dürüst olmak gerekirse bu enfeksiyonun peşine düşmenizi önermiyoruz. Enfeksiyonu bulunduran kişiler “araba kazası, psikolojik hastalıklar, madde bağımlılığı ve intihar” gibi konularda risk altındalar. Ayrıca düşüğe ve doğum anomalilerine de sebep olabilmekte.
Kaynak 1, 2
Kategoriler: Girişimcilik

Yorumlar (0) Yorum Yap

/