Tiny House

Daha önce tiny house ev kavramını duymuş muydunuz? tiny house evler prefabrik ev olarak da bilinen modüler ev türlerinden biridir ve taşınabilir ev olarak da tanımlanabilir. Son yıllarda ülkemizde de oldukça yaygınlaşan prefabrik evler, önceden atölyelerde imal edilmiş yapılara verilen isimdir. Atölyelerde önceden imal edilen ve daha sonra da arzu edilen arsalara monte edilen prefabrik evlerden farklı olarak, tiny house evler altyapı gerektirmezler, çünkü bir yerden başka bir yere taşınabilir şekilde imal edilirler.

Tiny house evler altyapı gerektirmediklerinden dolayı inşaat izni de gerektirmezler, bu nedenle de inşaat izni olmayan arsalar üzerinde yerleştirilebilirler. Tiny house evlerin arsadaki zemine gömülmemesi, tamamının toprak üzerinde kalması gerekmektedir. Örneğin, konteyner evler en basitinden bir tiny house ev türüdür.

Her ne kadar bu evlere tiny house ev, yani taşınabilir ev adı verilse de, bu evlerin illaki tekerlekli ev olması gerekmez, önemli olan hiçbir şekilde zemine gömülmemeleri ve toprak üzerinde kalmalarıdır. Yani, römork üzerinde taşınabilecek şekilde tasarlanıp üretilmiş olmaları önemli. Tekerlekli ev modelleri ise doğrudan bir çekiciye bağlanarak taşınabilirler. 

Örnek tekerlekli ev sitesi https://www.peratinyhouse.com
Kategoriler: Yaşam

Yorumlar (0) Yorum Yap

/