Tim Cook’un iPhone X Satın Alabilmek İçin Önerdiği İlginç Bir Fikri Var

Berk Tezkoşar

Berk Tezkoşar

Calibration Engineer, Tech Editor, DJ

Eylül ayında piyasaya çıkan, özellikleriyle ve yüksek fiyatıyla dikkat çeken iPhone X, bizim ülkemiz gibi alım gücünün zayıf olduğu ülkelerde teknoloji tutkunlarını daha da üzüyor.

Apple’ın CEO’su Tim Cook, önerdiği bir ödeme planı ile bu telefonu satın alabileceğimizi söylüyor. Tim Cook, bir iPhone X alabilmek için her gün daha az kahve içerek buradan edinilen tasarrufla aylık ödemelerin karşılanabileceğini söylüyor.

Aslında Tim Cook şu konuda haklı: Amerika’da ayda 56 dolara bir iPhone X sahibi olabiliyorsunuz. Günde 2 dolar tasarruf ederek ayda 56 doları elde etmiş oluyorsunuz.
Hatta Tim Cook, sabahları yapılan 5 dolarlık kahvaltıdan tasarruf edilerek bir sonraki yıl çıkacak olan yeni iPhone’u bile satın alabileceğimizi söylüyor.
Fakat birkaç yıl sevdiğiniz kahveyi içmemek iPhone X sahibi olmaktan daha mı önemsiz bilmiyorum. Kaldı ki ABD’de 1000 $ biriktirmek çok da zor değil. iPhone X bizim ülkemizde 6.100 TL. Buradaki şartlarla bir örnekleme yaptığımızda, her sabah 1 simit ve 1 çay alan birinin ortalama 4 TL ödediğini düşünürsek bu kişinin iPhone X sahibi olabilmesi için 4 yıldan fazla bir süre kahvaltı yapmaması gerekiyor.
Kategoriler: Ekonomi, Gündem, Teknoloji

Yorumlar (0) Yorum Yap

/