Tercih Yaparken Nasıl Düşünmeliyiz?

Dilara Avlupınar

Dilara Avlupınar

Boğaziçi Ekonomi

Malum YGS/LYS maratonunu yeni atlattık, şimdi önümüzde tercih dönemi var ki bu noktada işler biraz karışabiliyor. Sınav sonuçları açıklandıktan sonra tanımadığın akrabalarından telefonlar alıp tavsiyeler dinlemen gerekebilir. Üniversite ve bölüm seçimi bundan sonraki dönemlerde hayatını değiştireceği için şu soruları hesaba katmadan tercih yapma deriz.

1) Yapmaktan en çok ve en az keyif aldığın şeyler nelerdir?

Bu soruya vereceğin cevaplar bölüm seçimini kolaylaştıracaktır. Bölümünün ileride mesleğin olacağını unutma!

2) Yaşamak istediğin spesifik bir şehir ya da okumak istediğin belli bir üniversite var mı?

Hayatının en az 4 yılını burada geçireceksin o nedenle bu aşamada biraz bencillik yap ve kendi istediğin yerlere odaklan.Mutlu olmak kadar başarılı olmak da önemli… Şimdi eğer tercih listeni biraz olsun ayıkladıysan şu soruyla devam edelim:

3) En başarılı olduğun dallar hangileri?

Maalesef üniversiteye girmekle iş bitmiyor, bir de onu bitirmesi var. Kendine karşı dürüst ol ve iyi olduğun dalları seçmeye çalış. Örneğin matematikte iyi değilsen matematik mühendisliği yazma. Ama her bölüm bu kadar net değil tabii, bunun için önerimiz sitelerine girip ders programlarına bakman. Böylece mutlu olacağın kadar bitirebileceğin de bir tercih yapmış olacaksın.Ve son adım olan sıralama için düşünmen gereken tek bir şey kalıyor.

4) Her tercihin olmuş gibi düşün.

Eğer 1. Tercihine yerleşirsen 2.ye yerleşemediğin üzülür müsün?

Bu dört kriteri göz önünde bulundurarak tercih yapmanın işini kolaylaştıracağına inanıyoruz. Umarız her şey istediğin şekilde gelişir.

facebook-paylas2 new-twitter-paylas2

Kategoriler: Başarı

Yorumlar (0) Yorum Yap

/