Taşınabilir Kişisel Güvenlik Teknolojisi Girişimi: Smart Mimic [Röportaj]

Hatice Dirgen

Hatice Dirgen

Editör @ceotudent

Taşınabilir bir güvenlik platformu olan Smart Mimic, özellikle seyahatler için kullanıcı deneyimi yüksek bir güvenlik çözümü sunuyor.  Arka yüzündeki mıknatısla metal yüzeylere tutunabilen cihaz, metal olmayan nesnelere ise aparat yardımı ile takılabiliyor. Smart Mimic kendi içerisinde bluetooth, alarm, ivme ölçer, hareket sensörü, jiroskop, sıcaklık ölçer ve ışık kaynağı gibi bileşenleri barındırıyor.

Biz de teknolojisini İTÜ Çekirdek’te üreten Smart Mimic’in kurucuları Serdar Serttop ve Noyan Berker ile keyifli bir sohbet gerçekleştirdik.

Ama önce Smart Mimic’in proje filmini izleyelim. 🙂


Smart Mimic fikri nasıl ortaya çıktı?

Fikir bir başımıza kamp yaparken ortaya çıktı. Dışarıda olup bitenleri bize haber verebilecek bir üçüncü gözümüz olsaydı keşke dedik.


Smart Mimic ne kadar zamanda ortaya çıktı?

Ortalama 1 ay içerisinde ilk prototipimizi yaptık. Aldığımız geri dönüşler doğrultusunda yaptığımız eklemelerle en son haline 3 ay içerisinde ulaştık.


Ekip kimlerden oluşuyor?

Ekip iki kurucudan oluşuyor şimdilik. Bir yazılımcı ve medyamızı yönetecek bir stajyer arıyoruz. İlgilenenler [email protected] ‘a e-posta gönderebilirler.


Smart Mimic kimlere nasıl fayda sağlayacak?

Hali hazırda kurulu güvenlik sistemleri var, fakat kurumları çok zahmetli ve masraflı oluyor. Smart Mimic’te ise kendi başınıza kurabileceğiniz ve seyahatteyken yolda güvenliğinizi, otelde odanızın güvenliğini sağlayabileceğiniz güvenlik profilleri var. Bu profiller dışında içerisindeki onlarca profilden biriyle de hayatınızı kolaylaştırabilirsiniz.


Ürünü oluştururken ne tür zorluklarla karşılaştınız?

Hardware ve Software tarafında da geliştirmesi zor bir proje. Kalıp maliyetini düşürmek ve ARGE çalışmalarıyla kusursuz çalışan bir ürün haline getirmek için epey bir emek sarf ettik.


Peki ne tür imkanlardan faydalandınız?

Tabi İTÜ Çekirdek’in her imkanından faydalandık diyebilirim. Burada daha önce güvenlik sektöründe çalışmış mentorların tavsiyeleri ve aynı zamanda tasarım konusunda aldığımız mentorluklar bizim için çok değerliydi.


Smart Mimic’in sizin için zirvesi nedir?

Seyehat edenlerin vazgeçilmez bir aksesuarı olması elbette. Güveliğin ötesinde diğer profillerin de günlük hayatlara adapte edilmiş olduğu, insanların kendilerinin de kendi fikirleriyle her gün geliştirdiği, büyük retailler ile çalıştığımız bir ürün haline gelmesidir.


Son olarak eklemek istedikleriniz nelerdir?

Girişimcilik ile ilgili içeriklerde özellikle ilhama odaklanan CEOtudent’ta Smart Mimic’i görmek heyecan verici. Bu keyifli sohbet için teşekkür ederiz. 🙂


Siz de dilerseniz buradan Smart Mimic’e ArıKovanı üzerinden destek olup uygun fiyatlara ürünün sahibi olabilirsiniz.

facebook-paylas2 new-twitter-paylas2

Yorumlar (0) Yorum Yap

/