SXSW Finalinde Bir Türk Ekip: Teleporter VR

Berk Tezkoşar

Berk Tezkoşar

Calibration Engineer, Tech Editor, DJ

Her sene mart ayında Texas’ta gerçekleşen film, müzik, teknoloji, eğlence gibi alanlarda kapsamlı etkinlikler içeren dünyanın en büyük interaktif medya festivallerinden biri olan SXSW (South by Southwest), her sene olduğu gibi bu sene de teknoloji, müzik ve startup ekosistemine yön vermeye devam edecek. Eğlence ve teknoloji sektörünün önde gelen firmaları ile dünyadaki en iyi startuplar arasında köprü olmaya devam eden ve özellikle iş fikrini dünyaya duyurmak isteyen girişimler için unicorn olma yolunu açan etkinlikte bu sene ilk kez eklenen VR/AR kategorisinde bir Türk ekip de var!Barselona’da düzenlenen Mobil Dünya Kongresi ya da Las Vegas’taki Tüketici Elektronik Fuar’ından daha ‘serbest’ olarak tanımlanan SXSW, aynı zamanda Texas’ın en önemli gelir kaynaklarından biri. Yani eğlence sektörünün Superbowl’u da diyebiliriz. Ekonomiye katkısı dışında, teknoloji dünyasına katkısı da göz ardı edilemeyecek düzeyde. Örneğin 2007 yılında Twitter ve 2009 yılında Foursquare gibi şu an hepimizin sık sık kullandığı bir çok uygulama ve daha bir çok yeni teknoloji fikirleri bu festival sonrası kitlelere yayılmayı başardı. Bu sene 10-18 Mart’ta düzenlenecek olan etkinlikte ise en dikkat çeken haberlerden biri kuşkusuz ilk kez Türkiye’yi temsilen bir ekibin bulunması. Türk ekibi Teleporter VR, sanal gerçekliğe bambaşka bir bakış açısı getirerek finale kalmayı başardı ve hayallerine bir adım daha yaklaştı.

Peki Teleporter tam olarak ne yapıyor?

Kısaca bahsetmek gerekirse Teleporter, yayıncılar ve etkinlik düzenleyiciler için, kullanıcılarının etkinliklere fiziksel olarak gitmeden oradaymış gibi deneyimlemesini sağlayan, sanal gerçeklik, artırılmış gerçeklik ve yapay zeka teknolojilerine dayalı yepyeni bir etkinlik deneyimleme platformu sunuyor. Samsung ve Microsoft gibi global partnerlerle yoluna devam eden girişim bugüne dek farklı platformlarda birçok ödül kazandı, çalışmalarına İTÜ Çekirdek ve İTÜ Gate desteğiyle devam ediyor.

Etkinlikten bahsedecek olursak, bu sene dokuzuncusu düzenlenecek SXSW Accelerator Pitch, global girişimcilik ekosisteminin en heyecan verici, inovatif ve son teknoloji girişimlerini bir araya getirecek.

Etkinlik organizatörlerinden Chris Valentine “Etkinliği düzenlemeye başladığımız son dokuz yıldır gördüğüm en güçlü startuplar bu yılki SXSW Accelarator Pitch Event’te olacak gibi görünüyor.” diyerek etkinlikle ilgili heyecanını dile getirdi.Etkinlikte “Arttırılmış ve Sanal Gerçeklik, Eğlence, Sağlık ve Giyilebilir Eşyalar, Inovatif Dünya, Ödeme Yöntemleri, Güvenlik ve Gizlilik, Sosyo-kültürel, Spor ve Ulaşım” gibi alanlarda fikirlerini sunan girişimler, dünyanın en değerli startup ekosistemi bileşenlerinden Techstars, Y Combinator, Intel Capital, 500 Startups, Angellist, Google, Microsoft gibi değerli markaların temsilcilerinden oluşan kapsamlı bir jürinin karşısında ter dökecek. Etkinlikte yer alan girişimler bugüne kadar 3.1 milyar doların üzerinde yatırım aldı ve Adobe, Amazon, Apple, Google, Best Buy gibi değerli markalarla partnerlik halindeler.

CEOtudent olarak, Teleporter’ı kutluyoruz. SXSW finalinde başarılar diliyoruz! 🙂

facebook-paylas2 new-twitter-paylas2

Yorumlar (0) Yorum Yap

/