E-Commerce Specialist Digital Transformation Enthusiast and yes,long live rock'n'roll !
17 Kasım 2017
Süper Kahramanlardan Alabileceğiniz 5 Kişisel Markalaşma Dersi
Kişisel markalaşma, kişisel hayatınızda ve kariyerinizde olduğu gibi, giderek daha da rekabetçi bir hal alan pazarlarda da yerinizi sağlamlaştırmak ve önemli bir hale getirmek için kendiniz etrafında eşsiz bir marka oluşturma sanatıdır.
Kişisel markalara örnek olarak Steve Jobs'ı veya Chanel'den moda tasarımcısı olan Karl Lagerfeld'i verebiliriz. Alanı farketmeksizin ünlü veya tanınmış her kişiyi aslında kişisel marka olarak görebiliriz ve onlardan öğrenmemiz gereken bir çok şey olduğunu biliyoruz.
Fakat bir de süper kahramanlar var ki, onlar kişisel markaya harika örneklerdir. İnsanlarda bir izlenim, bir iz bırakırlar ve güçleriyle, kişilikleriyle insanları etkilemeyi başarırlar.
Belki de,ünlülerden ziyade Batman veya Iron Man'den kişisel markalaşmayla ilgili bir kaç şey öğrenebiliriz.
...
...

1- Bir Amacınız Olsun

Belki biraz felsefi gözükebilir bu size,belki de klişe ama herkesin bir amacı olmalıdır.
Belirli olun ve hedeflerinizi açık bir şekilde tanımlayın.

Amacınız kim olduğunuzu ve sizi siz yapan şeyleri tanımlar. İster daha başlangıç aşamasında olan bir girişimci, ister Fortune500'de olan şirketlerden birinin CEO'su, ister çağrı merkezi görevlisi, ister yazılımcı olun, farketmez. Amacınız markanız haline gelecek ve sizi başarıya yönlendirecektir.

Önemli olan ne yaptığınız değil, nasıl ve niye yaptığınızdır.
Amacı dünya barışını devam ettirmek olan Superman veya özgürlük için savaşan Kaptan Amerika gibi, net bir amaç size çalışmak, daha fazla gayret etmek ve kendinizi geliştirmek veya işyerinizi büyütmek için motive olmanıza yardımcı olacak bir sebep verecektir. Bir amacınız olmadan,bir markaya sahip olamazsınız. Bu amaç,etki yaratmanıza yardımcı olacak.
...

2-Gücünüzü Bilin,Kendinizi Tanıyın

Eğer Batman hayranıysanız veya birkaç filmini izleyip çizgi romanlarını okuduysanız Batman'in kendinden emin duruşunu ve kendine güvenini görmüşsünüzdür. Çünkü yapabileceği şeyleri biliyor ve gücünün farkında. Hatta son filmi "Batman v Superman"i izlediyseniz, gelişmiş teknolojisi ile kendinden çok daha güçlü Superman'i alt etmiştir.
Tıpkı Batman gibi, güçlü yönlerinizin ve yeteneklerinizin farkına varın ve bunları kişisel markanıza yerleştirip geliştirin.

3-Tutarlı Olun

Kişisel markanız, sunduğunuz kişilere sürekli olarak değişmeden sunabileceğiniz değeri temsil etmelidir. Kişisel markanızı yönetmek için,büyük bir rol modeli, akıl hocası veya diğerlerinin güvenebileceği bir ses olmanızı gerekmektedir.

Mesela Wonder Woman'ın zırhını çıkarıp bir önlük giydiğini ve kadınların gücünü temsil etmekten, dünyayı kurtarmaktan ve savaşçı prenses rolünden vazgeçip yemek yapmaya, mutfakta yemek yaparken selfie çekmeye başladığını düşünün.
Pek hoş değil,değil mi?
Her zaman bildiğiniz ve savaşçı olarak benimsediğiniz Wonder Woman'ı yemek yapıp, selfie çeken birisi olarak gördüğünüzde şaşıracak ve belki de ilginizi yitireceksiniz.
Tutarlılık fikirlerinizin işe yarayıp yaramadığını ölçmenizi sağlar. Sizi hesap verebilir hale getirir, saygınlığınızı belirler, hayranlarınızın veya müşterilerinizin ilgisini sabit tutar ve mesajınızı korur.
...

4-Gelişmekten Asla Vazgeçmeyin

Her görev, her zorluk yeteneklerimizi test eder ve gelişmemize yardımcı olur. Tıpkı Iron Man ve Batman'in her zaman yeni teknolojiler üretip,kullanması gibi. Bu nedenle bir hedefe ulaşmak-tıpkı süper kahramanların kötü adamları yenmesi gibi- nihai başarı değildir. Bir fark yaratabilmeniz için bir sonraki aşamaya geçmenizi sağlayan bir sonuçtur.
Büyüme ve gelişme göstermeyen bir marka,yeni bir rekabet ortamı karşısında çok güçsüz kalabilir. Tıpkı taksi şirketlerinin çoğunun UBER karşısında başarısızlığa uğraması gibi.
Bu aynı zamanda hizmet veya uzmanlık satmaya çalışan girişimciler içinde geçerli. Yeni beceriler ve bilgilerle donanımlı değilseniz, yerinizi başkaları rahatlıkla kapabilir.
Durum böyleyken yapmanız gereken şey öğrenmeye devam etmek, kendiniz olmak ve kendinizden emin olmak. Güçlü bir kişisel markanız olduğu zaman,insanların hizmet almak  için gelecekleri ilk adres siz olursunuz. Bu da büyümenize yardımcı olacak ana etkendir.
...

5-Network,Network,Network

Sosyal medyada ve gerçek dünyada, kişisel markanızın büyümesini hızlandırmanın anahtarı, varlığınızın bilinmesi ve görülmesidir.
Tıpkı süperkahramanların bir şekilde insanlar tarafından görülmesi gibi. Batman'in yarasa sinyali,arkadaş canlısı komşumuz Spiderman'in gökdelenden gökdelene gezmesi veya günü kurtarmak için gelen ve insanları koruyan Superman'in halkın kahramanı olması gibi, sizlerin de sosyal medyada bilinmeniz ve görülmeniz gerekmektedir.
Özellikle LinkedIn'de ve Twitter'da kendi alanınızdaki kişilerle veya çok sayıda bağlantısı bulunan ve sizin uzmanlığınızı başkalarına iletebilecek kişilerle iletişim içinde olun.
Influencerlarla tanışabilmek için etkinliklere katılın ve online olarak profesyonel tartışma platformlarında fikirlerinizi paylaşın.
İnsanlar ile tanışma ve konuşma konusunda ne kadar fırsatınız olursa o kadar iyidir.
Nasıl ki Captain America ve Iron Man Avengers'ı, Batman ve Superman Justice League'i kurduysa sizler de alanınızdaki güçlü ve profesyonel insanlarla bir araya gelmeli ve tanışmalısınız.
Kaynak : Forbes
7

arrow_upward