Stresli Ve Depresif Durumlarla Başa Çıkmanın 6 Yolu

Hepimizin sıkıntılı geçirdiği şu günlerin üstüne kendi kişisel sorunlarımız, iş hayatımız, derslerimiz, finallerin ve projelerin yaklaşması gibi durumlar eklenince aslında potansiyel birer depresyona gebe olduğumuz söylenebilir. Peki ama bu stresli ve depresif durumları kolay atlatmamızın yolları yok mu? Tabi ki var. Kendinize uygun adımı seçip sıra olmaksızın uygulayabileceğiniz bir kaç alternatifi sıraladık.

1) Teknolojiden uzaklaşın.

Teknoloji çağında yaşıyoruz. İstemesek de gündelik hayatımızda cep telefonu ve laptoplara bağımlı kalıyoruz. Stres baş gösterdiğinde teknolojiden olabildiğince kaçınmak sizi rahatlatacaktır. Telefonunuza yarım saatte ya da saatte bir bakarak, bilgisayarı iş ve okul dışında kullanmayı minimuma indirerek depresyondan teğet geçebilirsiniz. Bu şekilde kendinize vakit ayıracak ve fizyolojik olarak da resetleneceksiniz.


2) Not alın.

Bunu alışkanlık haline getirmiş olsanız da bazı dönemler aksatmalar olabilir. Stresi engellemenin en güzel yollarından biri kendi planlarınızdan sapmamak olacaktır. Bu süreyi uzatmadan not almaya, hangi işleri ne zaman ve nasıl halledeceğinizi yazmaya devam ederseniz yaşamınız düzene girmiş olacak.


3) Sosyalliği arttırın.

Burada tabi ki gerçek sosyallikten bahsediyoruz. Sanal dünyadan uzak durun. Yüz yüze en olmadı telefonda konuşarak günlük yaşamınızdan bahsetmeniz, sevmediğiniz işler varsa arkadaşlarınızla halletmeye çalışmanız kısa sürede pozitif etki edecektir.4) Hobilerinizi önemseyin.

Çoğumuzun sık yaptığı hatalardan biri hobilerimize gereken vakti ayırmamak. Sevdiğiniz işler bazen tanıdığınız birçok insandan daha fazla mutlu eder sizi. Bu hobileri unutmaya yüz tutmuş tozlu raflarından indirip gerçekten haklarını vererek icra ederseniz eski sağlıklı, stressiz kişiliğiniz anında sizi bulacaktır. En son ne zaman tüm sevdiğiniz şeylere zaman ayırabildiğinizi bir düşünün!


5) Mükemmelliyetçilikten kaçının.

Kimse sizden mükemmel olmanızı beklemez. Bunu kendinize sşz aşılarsınız. Potansiyelinizi tartın ve olabildiğinizin en iyisi olmak için çalıştığınıza emin olun. ‘En İyisi’ ya da ‘En Mükemmeli’ olmak göreceli bir kavramdır . Bunu zorlamak sizin yalnızca daha da stresli bir yaşam sürmenize neden olur. Siz zaten potansiyelinizin en iyisisiniz!


6) Tasarruf edin.

Bu başlığı hem maddi hem manevi anlamda uygulamaya çalışmak depresif tüm olaylara ket vurmanıza olanak sağlar. Son zamanlarda para biriktirmeye başlamadıysanız tam sırası. Gelecekteki bir etkinlik ya da tatil planınız hedef alınabilir. Zaman tasarrufu da para kadar önemli. Gereksiz muhabbetlerden kaçınıp, boş boş oturmak yerine sevdiğiniz yazarın bir kitabını tekrar okumak veya yeni bir müzik listesi oluşturmak zamanınızı çok çok daha iyi değerlendirmeniz demek.Daha sayısız yol olsa da bu 6 yol başlangıç için, bilinçlenmeniz için yeterli olacak. Gerçek anlamda hayatın ne kadar hızlı geçtiğini anlayıp kendinizi tekrar hatırlamanıza yardımcı olması dileğiyle.

facebook-paylas2 new-twitter-paylas2

Kategoriler: Psikoloji, Yaşam

Yorumlar (0) Yorum Yap

/