Steve Jobs’un kızı Lisa, Babasını Anlattığı Kitabından Birkaç Alıntı Paylaştı

Lisa Brennan-Jobs, kendisi Apple’ın yaratıcısı Steve Jobs‘un kızı. Lisa, Eylül ayında babasıyla arasındaki ilişkiyi anlattığı ilk kitabını yayımlamaya hazırlanıyor. Yakın zamanda da Small Fry adını verdiği bu kitaptan birkaç alıntı paylaştı.

Lisa bu kitapta babasıyla geçirdiği anlardan, babasının ondan uzunca bir süre sakladığı ve 27 yaşındayken öğrendiği birtakım sırlardan bahsediyor. Steve Jobs’ın hayatını anlatan filmleri izlediysenız ya da biyografi kitaplarını okuduysanız; Steve Jobs’ın hem Lisa’yı hem de Lisa’nın ressam olan annesi Chrisann Brennan reddettiğini biliyorsunuzdur. En çok da bu sebepten ötürü Steve Jobs ve kızının arası hiçbir zaman iyi olamadı. Jobs’un ölümüne kadar da problemli bir baba-kız ilişkileri vardı. Fakat Jobs, Lisa ismini Apple‘ın bir bilgisayarı için kullandı.
Lisa Brennan-Jobs’ın kitabında yer alan bölümde ise bahsi geçen olaylar şu şekilde anlatılıyor:

“Babam hiçbir zaman bilgisayara benden sonra isim verip vermediği konusunda açıklama yapmadı. Ona benden sonra Lisa adını verdiğini hiç kabul etmedi. Bu hikaye bana ve kişiliğime dokunmuştu. Bilgisayarları önemsemedim. Onlar plastik kasalar içinde sabit metal parçalara ve parıltılı çizgilere sahiptiler. Çocukken bu bilgisayar sayesinde babama bağlı olmayı hissetmek güzeldi. Bu, her ne kadar istemesem de, bir şekilde bu dünyaya ve makinelere de bağlandığım anlamına geliyordu. Hepsinin bir parçasıydım.

Steve Jobs’ın muhteşem yükselişinde büyük lekeler vardı. Benim varlığın onun kusursuz izini mahvetti. Bu durum benim için tam tersiydi. Ona yakın olduğum zaman daha az utanıyordum. O dünyamın bir parçasıydı.”

Ünlü bir müzisyen olan Bono, Steve Jobs’a Lisa bilgisayarlarının ismi için kızından ilham alıp almadığını sordu. Lisa bu durumu kitabında aşağıdaki gibi anlatıyor.

“Babam tereddüt etti, uzun bir süre boyunca önündeki tabağına baktı ve sonra Bono’ya döndü. Sonra ‘Evet, öyle’ dedi.

Sandalyemde oturdum. Bono, ‘Ben de öyle düşünmüştüm’ dedi. Babam tekrar ‘Evet’ dedi.

Babamın yüzünü okumaya çalıştım. Ne değişmişti ki? Bunun bütün o uzun yıllardan sonra neden itiraf etti? Onun yalanları yıllarca saçma görünüyordu. Tabii ki ismi benden almıştı. Göğsümün üzerinden yük kalktığını hissettim. Bono’ya ‘Bu konuda ilk kez ‘Evet’ dedi, sorduğun için teşekkürler’ dedim.”

Kitap 4 Eylül’de raflardaki yerini alacak. Dilerseniz Amazon’dan da ön sipariş verebilirsiniz.
Kategoriler: Gündem

Yorumlar (0) Yorum Yap

/