Steve Jobs Tavsiyeleri 2

Dünyanın en başarılı isimlerinden Steve Jobs’un genç girişimcilere tavsiyelerinden oluşan 2. bölüm. (1. bölüme buradan ulaşabilirsiniz.)

1.) Gerçekliği Eğ ve Bük :

Steve Jobs, Apple çalışanlarına, stresli ve zorlu bir çalışma ortamı sunardı. Çalışanlarının ise bu durumdan şikayetçi olmadıklarını aksine memnuniyet duyduklarını dile getirirdi. Toplantılarında çalışanlarına hakaret bile etmekten geri durmayan Jobs durumu şu sözlerle açıklıyordu : ” Yıllar içerisinde öğrendiğim şey şu : Gerçekten iyi çalışanlarınız varsa onlara bebek gibi davranmanıza gerek yok. Bu kişilerden harika işler beklersen, harika işlerde yaptırırsın. Ekibimizdeki herhangi birine sorun. Yaşadıkları acıya değdiğini söyleyecekler”

2.) Bir Araya Gelmek :

Steve Jobs, çalışanlarının bir araya geldiği toplantılara güvenir, e-posta ile iletişime sıcak bakmazdı. Kurmuş olduğu animasyon firması Pixar binasını da çalışanlarıyla sık sık iletişime geçebilecek şekilde dizayn ettirmişti. Ayrıca şirket içi toplantılarda tüm çalışanlar kendi gündemlerini dile getirir, asla resmi bir gündem belirlenmezdi.

3.) Hem bütünü, hem detayları görmek :

Bazı yöneticiler çok detaylara takılır, bazıları ise genellemeci takılırdılar. Steve Jobs ise hem genellemeci, hem de detaycı olmayı seçerdi. Apple’ın piyasaya sürdüğü her ürün başlıca bir fenomendi. Ancak tüm Apple ürünleri göz önünde bulundurulduğu zaman muhteşem bir uyum ve sinerji ortaya çıkıyordu.

4.) Sosyal Bilimleri Fen İle Harmanlamak :

Steve Jobs kendisinden bahsederken ” Kendimi hep sosyal bilimlere ait hissettim. Ama elektroniği de hep sevdim. İkisinin kesiştiği noktada durmaya karar verdim. ” diyor. Yaratıcılık, teknoloji, bilim ve sanatı bir araya getiren Jobs, tutkularına ne kadar önem verdiğini gözler önüne seriyor.

5.) Aç Kal, Budala Kal :

Doğduğu yer San Francisco’da, Steve Jobs’un gençlik yıllarında iki önemli akım başlamıştı. Jobs, bu akımlardan oldukça etkilenmişti. Akımlardan ilki, Hippiler ve savaş karşıtı örgütlerdi. Steve Jobs bu akımların içerisine girdikçe, otorite karşıtı bir karaktere büründü. Diğer akım ise, Silikon Vadisinde başlayan teknoloji ve hacker akımıydı. Bu sıradışı yaşantısını iş hayatına yansıtan Jobs, ” Başkalarının çılgın dediğine biz deha diyoruz. Çünkü dünyayı değiştirmeyi başaranlar, dünyayı değiştirebileceğini düşünebilecek kadar çılgın olanlardır. ” sözleriyle konunun önemini vurgulamıştı.
Kategoriler: Başarı, İlham

Yorumlar (2) Yorum Yap

.

Bu konuyla ilgilenenler olduğu kadar ilgilenmeyenleri de düşünmek gerekiyor. İki kesime de hitap etmekte fayda var. İlgilenen kesim zaten 2. bölümünde peşine düşer, hatta ben yayınlamadan gidip araştırabilir. İlgilenmeyen insanlar ise sıkıcı 10 madde okumak yerine kısa 5 madde okuyarak zaman geçirebilir, zaten işine yaramayacak bir içerik olarak görürse de 2. partın peşine düşmez, okumadan geçer.

Philippe Dumas

Neden 2 part halinde yayınladın onu anlayamadım?

/