Steve Jobs İstediklerini Elde Etmek İçin Neler Yapıyordu?

Dilara Avlupınar

Dilara Avlupınar

Boğaziçi Ekonomi

Ne istediğini bilmek başarılı olmanın şartlarından biridir. Peki ya istediğini elde etmek? İşte zamanımızın en başarılı şirketlerinden olan Apple ve Pixar’ın kurucusu Steve Jobs’un istediğini elde etme ve insanları etkileme taktikleri:

1) Sunumlarınızı tutku ile yapın. İnsanlar güçlü duygu gösterilerinden etkilenirler.

2001 yılında Itunes piyasaya sürülmeden önce Jobs’ın sunum yaptığı müzisyenlerden biri olan Wynton Marsalias, kendisinin iki saat boyunca konuştuğunu söylüyor ve “Bir süre sonra bilgisayara değil sadece Jobs’a bakıyordum. Çünkü tutkusuna hayran kalmıştım.” diye ekliyor.


2) Ne olursa olsun dürüst davranın. Bu, size güçlü bir hayran kitlesi kazandırır.

Jobs’un kendisinden : “Eğer bir şey berbatsa bunu insanların yüzüne direkt söylerim. Dürüst olmak benim işimin bir parçası.”


3) Çok çalışmak, başkalarının size saygı duymasını sağlayacaktır. İstediğinizi elde edebilmek için ise ilk olarak saygı duyulan biri olmalısınız.

Steve Jobs, 1996 yılında Apple’a geri döndüğünde, hem Pixar hem de Apple için her gün, sabah 7’den akşam 9’a kadar çalışıyor ve aynı zamanda böbrek taşı düşürüyordu. Bu azmi ve motivasyonu çalışanların ona olan saygısını artırıyordu.


4) Başkalarını baştan çıkaran ve yalakalık yapan insanları zararsız hale getirin.

Jobs sevdiği insanlara hakaret edebildiği gibi sevmediklerine de “sevimlilik” yapabilirdi. Bu sayede bazı insanları etkisi altına alır ve zararsızlaştırırdı.


5) Bütün iyi fikirlerin sizin olduğunu iddia edin. Eğer pozisyonunuzu kaybediyorsanız yeni bir fikrin arkasında tüm gücünüzle durun. Eski anıları kolayca manipüle edebilirsiniz.

Eski Mac mühendislerinden olan Bud Tribble : “Bir şeyin harika ya da berbat olduğunu söylemesi yarın öyle hissedeceğini göstermez. Jobs’a yeni bir fikirle gittiğinizde genellikle aptalca olduğunu söyler. Ancak fikri gerçekten beğendiyse bir hafta sonra fikrinizi düşünmüş gibi öne sürer.”


6) Hızlı ve kesin kararlar verin. Daha sonra onları değiştirebilirsiniz.

Konu yeni ürün çıkarmaya gelince Apple nadiren araştırma ve anket üzerinde dururdu. Bir karar almalarının aylarca sürdüğü belki de görülmemiştir. Çünkü Jobs, hemen sıkılmaya ve içinden geleni yapmaya meyilliydi.


7) Sorunlarınızı hemen çözün. İleriye ertelemeyin.

“Eğer bir şey düzgün gitmiyorsa onu görmezden gelemez ve sonra düzeltiriz diyemezsiniz.” Steve Jobs


8) Problemli insanlarla baş etmenin iki yolu vardır : Ya onlara başkanlık edersiniz ya da onları görmezden gelirsiniz.

Her yöne hareket edebilen bir mouse yapmak istediklerinde bunu yapmanın imkansız olduğunu söyleyen bir mühendisini kovmuştur.


9) Mükemmelliği isteyin, daha azına razı olmayın.

Yeterliliği ahlaki açıdan üzücü bulan Jobs’un Apple için amacı rakiplerini geçmek ya da para kazanmak değil, mümkün olan en mükemmel ürünleri üretmekti.

facebook-paylas2 new-twitter-paylas2

Kategoriler: Başarı, İlham, Strateji

Yorumlar (0) Yorum Yap

/