Sosyal Medya’ya Neden Fotoğraf Yükleriz

Nedim H. Aydoğdu

Nedim H. Aydoğdu

IU - Sailing - Engineering

Sosyal medya kullanmak, beynimizdeki haz mekanizmalarını tetikliyor. Instagram gibi sosyal medya uygulamaları, beynin ödül merkezi olarak adlandırılan “nucleus accumbens” isimli bölgenin uyarılmasına sebep oluyor. Bu bölge aynı zamanda yemek yemek, içmek ve seks sırasında da uyarılan bölge. Yani her bir like, yemekten alınan bir lokmanın yarattığına benzer bir etki yaratıyor.
İnstagram da diğer her sosyal medya fenomeni gibi insanın kendini ifade etme biçimi. Kendimizi ifade etmesek ölür müyüz? ölürüz. İnsanoğlu kendini ifade etmezse ölecek hastalığından mustariptir, yapacak bir şey yok. Çünkü onu yaratan öyle yaratmış, bilinmekliği sevmiş de yaratmış. Tabii bu tür ortamlarda niyet önemli, teşhirle ifade arasında kalın bir çizgi var. Sanat, kültür, nitelikli bir şeyler ortaya koymak adına yapılıyorsa güzel. Diğerleri çöp.
Ayrıca, bir insan kendisinin zeki, yakışıklı vb. gibi olumlu sıfatları tanımlayabilmesi için etrafındaki kişilerden onay alma ihtiyacı hisseder. Aynada güzel olduğunu görse bile yeterince inanmaz. Dünyadaki tüm kitapları okusa da kendini kültürlü hissetmez. Bu onaylanma ihtiyacının nedeniyse kişinin kendinden sürekli olarak şüphe etmesine neden olan, içinden bir türlü sokup atamadığı “ezik karakter”inin ta kendisi oluyor maalesef. İnstagram’ın besin kaynağı da insanların kendi içinde yaşadığı bu çatışmadan doğuyor bence. Mesela kendini güzel hissetmiyorsun. Belki bir de güneş ışığı güneyden 25 derecelik acıyla gelirken hafifçe gülümsediğinde güzelsindir. 100 tane selfie çektin, 1’inde kendini beğendin. Ama o kadar da emin değilsin. Koy bakalım instagram’a kaç kişi beğenecekmiş, senin düşündüğün kadar var mıymış hemen öğren. fotoğraftaki her şey, yanındaki herkes iyi görünmeli. iyiden kastım karizmatik, komik veya en azından yanındayken seni iyi gösterecek bir sıfatı olmalı. Çektiğin objelerin hepsi otantik, gördüğün manzaraların hepsi paha biçilemez olmalı mesela. Bunların değerini like’larla ölç bir bak. ya da sevgilin mi var? Koy instagram’a bir fotoğraf, insanlar senin ne kadar sevilebilir, ne kadar özel, ne kadar mutlu olduğunu görsün. belki inanırlar… sen kendin inandın mı ama? az like mi aldın? İdeal karakterine ulaşmak için biraz daha çabalaman lazım. İnsan düşününce önce “oha yok artık bu kadarı ruh hastalığı herhalde” diyor ama çoğu hesapta durum bu bana kalırsa.
Yunan mitolojisi ve ileri görüşlülüğü neden fotoğraf yüklüyoruz sorusuna aslında asırlar önce cevap vermiş (bkz: narcissus). Sisifos sonrası en sevdiğim mitolojik hikayedir. Narcissus’un hikayesi ne zaman son bulur? Yansımasını görüp kendisine aşık olduğunda, her birimiz kendi yansımalarımızı insanlarla paylaşıp narsistliğimizi doyuma ulaştırmaya çabalıyoruz, ama asıl paradoks burada başlıyor; asla doymuyoruz.
Kategoriler: Yaşam

Yorumlar (0) Yorum Yap

/