Sosyal Medyada Kadın Eli [Röportaj]

Tam da 8 Mart yaklaşırken, kadınların pek çok konuda olduğu gibi sosyal medyadaki varlıkları hissedilir derecede artmış durumda. Facebook, Instagram, Twitter, Pinterest gibi sosyal mecralarda kadınlar oldukça aktif, ama LinkedIn’de durum biraz da olsa erkekler lehine denilebilir. Ancak, burada da kadın oranı yadsınamayacak kadar fazla. Kadın erkek dağılımının yanı sıra yaş gruplarına göre elbette ilgilenilen mecralarda da farklılıklar bulunuyor. Sosyal medya ve dijital pazarlamada bu demografik dağılımlarla ilgili olarak Sosyal Medya Kampüsü’nün kurucusu Baturay Elönü ile bir söyleşi gerçekleştirdik.

Sosyal medya kullanımında Türkiye’de nasıl bir cinsiyet, yaş, eğitim, kısaca demografik dağılım var?

Yapılan araştırmalar son 15 senede profilde oldukça farklılaşmalar meydana geldiğini gösteriyor. Bu durum zaten internet kullanım oranlarıyla da benzer bir seyir izliyor diyebiliriz. Örneğin 2000’li yılların başında ülkemizde oldukça erkek egemen bir internet kullanıcısı vardı. 2004 senesinde TUIK verileri Türkiye’de bayanların %12’sinin internet kullandığını erkeklerde ise bu oranın %28 civarı olduğunu söylüyordu. 2016’da oran kadınlarda %52, erkeklerde %70. Hala erkeklerin oranı fazla olsa da aradaki gelişme muazzam. Tabi kullanım amaçları açısından değerlendirip sosyal medyadaki varlıklarını kıyaslamak gerek. Kadınlar sosyal mecraları erkeklere göre çok daha aktif kullanıyorlar. Bu durum dünyada pek çok ülkede aynı, ülkemizde de Facebook, Instagram ve Twitter’da kadın hakimiyeti var diyebiliriz.

Yaşa gelince, biliyorsunuz profil farklılaştı. Artık orta yaş grubu dediğimiz bireyler de sosyal ağlarda yavaş yavaş varlık göstermeye başladılar. Bu arada Facebook ile ilgili ilginç bir istatistik var. Türkiye’de neredeyse 10 internet kullanıcısından 9’unun Facebook’u kullandığı konuşuluyor. Bu da Facebook’un biraz yaştan bağımsız olduğunu gösteriyor. Her ne kadar orta yaş ve üzeri yaş grubundakiler de bu mecrayı kullansalar da gençlerin hakimiyeti yadsınamaz. Gençler, özellikle Instagram ve YouTube’da da aktifler. Zaten gençlerin kullanımının fazla olduğunu görüyoruz, bu açıdan bakıldığında liseden itibaren yoğun bir kullanım olduğunu söyleyebiliriz. İlkokul çocuklarının dahi aktif birer hesapları bulunuyor ama tabi araştırmalar genelde 18 yaş ve üzerinden başladığı için bu şekilde söylemek mümkün.


Sizin sosyal medya ve dijital pazarlama alanlarında ilk projeli eğitimi düzenlediğinizi biliyoruz, sizin şimdiye kadarki eğitimlerinizde dağılım nasıldı?

Eğitimlerimizde en çarpıcı rakam kadın-erkek dağılımında diyebiliriz. Bizim 8 dönemdir gördüğümüz inanılmaz bir kadın üstünlüğü var eğitimlerimizde. Hatta şöyle diyeyim, yaklaşık %80’lik bir oran. Kadınların ilgisi oldukça fazla, sosyal medya ve dijital pazarlama alanlarında kendilerini çok daha fazla geliştirmek istiyorlar. 5 yıl sonra sektörü dijital pazarlama sektörünü kadınların domine ettiğini görürsek şaşırmayalım çünkü site ve sosyal medya trafiğimizin %60’ı da kadınlardan oluşmakta. Yaş ve eğitim de gün geçtikçe değişiklik gösteriyor, mesela ilk eğitimde daha çok üniversiteden yeni mezun olmuş 20-25 yaş arası katılımcı profilimiz vardı, ancak şu zamana geldiğimizde sınıfta lise öğrencimiz de vardı iş yeri sahibi orta yaş grubundan kişiler de. Bu durum da sosyal medya ve dijital pazarlama eğitimlerine her kesimden insanın ne kadar ihtiyacı olduğunu da gösteriyor.


Peki, kadınlardan bu eğitimlere bu kadar talep yoğunluğunun olmasının sebebi sizce nedir?

Kadınlar biliyorsunuz genelde erkeklere oranlı daha detaycı bununla beraber daha yaratıcılar ve pek çok konuda sonuna kadar gitmek isteyen bireyler. Bunun etkisinin olduğunu düşünüyorum, ama tabi bir başka faktör de e-ticarette kadınlar çok etkin olmaya başladılar son dönemlerde. Dolayısıyla, bu iki alan etle tırnak gibi birbirinden ayrılamayacak alanlar. Şirketlerin ya da girişimlerin sosyal medya hesaplarının yönetilmesi artık şansa bırakılmayacak kadar önemli ve profesyonel bir mesele. Bu tarz faktörlerin etkisinin olduğunu düşünüyorum.


Bu potansiyel için yaptığınız başkaca eğitimler ya da etkinlikler bulunuyor mu?

Kesinlikle. Özellikle bayanların dijital dünyadaki büyük ilgilerini gördükten sonra bunu güzel bir etkinlikle geçtiğimiz sene taçlandırdık diyebiliriz. Lüleburgaz Belediyesi, 2016’yı kadın yılı olarak ilan etmişti ve onlarla bir etkinlik gerçekleştirdik. 2016 Kadın Yılı Etkinlikleri kapsamında, Türkiye’nin farklı yerlerinde faaliyetlerini sürdüren, iş hayatına farklı bir bakış açısı getiren, ekonomiye ve toplumun her kesimine olumlu faydalar sağlayan kadın girişimcileri Lüleburgaz’da buluşturduk ve çok geniş katılımlı bir etkinliğimiz oldu. Bu konuda aklımızda yeni etkinlikler de bulunuyor. O nedenle kadınların hiç bir zaman bu sektörden kopmamalarını tavsiye ediyorum çünkü onlarla çalıştığımda anladığım şu, bir çok erkekten işine daha sadık daha tutkulu. Bunu sadece reklam ajanslarında veya markalarda çalışan kadınlar için söylemiyorum. Kadınlar bu ülkede Instagram ekonomisini büyüten adımları attılar. Bu adımları eğitimlerle, etkinliklerle büyütsünler.

Eğitimlerle ilgili detaylı bilgi ve kayıt için Sosyalmedyakampusu.com‘u ziyaret edebilirsiniz. 🙂

facebook-paylas2 new-twitter-paylas2

Kategoriler: Dijital, Uncategorized @tr

Yorumlar (0) Yorum Yap

/