Sosyal Etki Yaratan Platform: Mozaik Gençlik Platformu!

Minorpreneurs

Minorpreneurs

Minorpreneurs çocuk ve gençleri girişimci olarak yetiştirerek onlarla dünyayı değiştirir.

18 yaş altı gençlerin sosyal projelerde görev almalarını kolaylaştıracak bir platform düşünün! Bu platform’un bir de liseli girişimciler tarafından kurulduğunu hayal edin : İşte Mozaik Gençlik Platformu!
Minorpreneurs ”Geleceğin Girişimcisi Eğitim Programı” katılımcılarından İbrahim Vefa Arslan (18) ve Recep Ömer Zorlu (17), 18 yaş altı gençlerin sosyal fayda yaratacak projelere katılımlarının zor ve uzun bir süreç olduğunu görüp, kendi platformlarını kurmaya karar vermişler. Vefa ve Recep, Mozaik Gençlik Platformu adını verdikleri bu platform ile; 18 yaş ve altı gençlerden oluşan bir topluluk oluşturarak; gönüllülük esasına dayanan bir model benimsemişler. Peki Vefa ve Recep, neden Mozaik Gençlik Platformu’nu kurdular, kendileri anlatıyor:
Vefa: 
‘’4 Haziran 1999 yılında İzmir’de dünyaya geldim. İki yaşıma kadar ‘normal’ bir çocuk olduğum sanılıyordu. Ancak o yıllarda özellikle sol bacağımı kullanmaktan çekinmem, ailemin dikkatini çekmiş, işte olaylar o zaman değişmeye başlıyor. Cerebral Palsy (CP) meali de doğum sırasında gerçekleşen beyin felci sonucu oluşan bir fiziksel engellilik durumu. O günden itibaren başlayan ve günümüze kadar süregelen fizik tedavi çalışmaları ve ailemin büyük çabaları sonucu ‘normal’ bir birey olarak yetiştirildim. Şu anda bu handikap minimize edilmiş durumda. Küçüklüğümden beri sosyal sorumluluk adına çalışmalar yapmak istiyordum. Ancak bana daha vaktin gelmediğini söylemişlerdi. Zamanı geldiğinde de zaten yardım kuruluşların var olduğunu öğrendim. Onlara katılmalıydım, boş durmamam gerekiyordu. Küçüklüğümden beri var olan hayali gerçekleştirmek üzere idim. Formaliteler….

Formaliteler beni sosyal sorumluluk projelerinden uzaklaştırmak için çabalıyordu. Sorunlar ortaya çıktı. Neymiş, yalın olarak, tek kişiymişim. 18 yaşından küçükmüşüm. Halbuki bunlar sosyal sorumluluk bilincinin uyanması adına çalışmaları engelleyemeyecek kadar ucuz meselelerdi. İşte o zaman anladım. Bir değişiklik gerekiyordu. Bu sistemde bir bozukluk vardı. Bir sorun vardı. Bunun çözülmesi şart idi. İşte o zaman anladım ki yeni bir yapı gerekiyordu. Mozaik Gençlik Platformu, biz de Recep ile bu platformu kurduk.’’

Recep:
‘’24 Nisan 2000 yılında İstanbul’da doğdum. Vefa ise lisenin başından beri arkadaşım. Kendisiyle beraber insanlara yardim etmek için sosyal sorumluluk kuruluşlarına veya sivil toplum kuruluşlarına katılmayı lise 2 hatta lise 1. sınıftan beri düşünüyorduk. Fakat bizi bünyelerine dahil edecek bir kuruluş bulamamıştık. Nitekim bu sene okul kapanmadan kısa bir zaman önce bu ise girişmeye karar verdik. Bir site kurduk ve sivil toplum kuruluşları ve şirketlerle platformumuz adına gçrüşmelere başladık. Umudumuz, kuruluşların ve üyelerimizin tam desteği ile bu işten alnımızın akıyla sıyrılabilmek. Her zaman dediğimiz gibi: Birlikte daha iyiyiz…”  
Tomurcuk Vakfı ile bir araya gelerek, çalışmalarına başlayan Mozaik Gençlik Platformu; ilk adımda yaşlılara, çocuklara ve engelli bireylere yardım amacıyla kurulmuş STK’lar ile beraber çalışmak istiyor.
Siz de Mozaik Gençlik Platformu’nun bir parçası olmak ve Mozaik Gençliği ile beraber etki yaratmak, topluma farkındalık kazandırmak istiyorsanız:

www.mozaikgenclik.org adresini ziyaret ederek üye kaydı gerçekleştirebilir, bu güzel topluluğa katılabilirsiniz 🙂
Tebrikler gençler, Biz BİRLİKTE Daha İyiyiz !
Bizi sosyal medyadan takip edebilirsiniz.

www.minorpreneurs.com

Kategoriler: Başarı, Girişimcilik

Yorumlar (0) Yorum Yap

/