l Sosyal Bilinci Artırmak Ve Desteklemek İçin Markaların İletişim Çalışmaları - CEOtudent

Sosyal Bilinci Artırmak ve Desteklemek İçin Markaların İletişim Çalışmaları

Dünyaya yayılan Koronavirüs salgınından en az etkiyle kurtulmak için Türkiye’de önlemler alınırken markalar da iletişim çalışmalarıyla farkındalık yaratarak halkı bilgilendirmeye çalışıyorlar.

Bir çok ülkede olduğu gibi Türkiye’de de kendini gösteren Koronavirüs (COVID-19) insan sağlığını olumsuz etkilediği kadar sosyal yaşamımızı da olumsuz etkiledi.
Bu kriz döneminde bazı markaların yürüttüğü iletişim süreci de değişiklik göstererek halkın bilincini arttırmak için bazı çalışmalar yaptı.
Mercado Livre el sıkışan logosunu Koronavirüs nedeniyle dirsek temasına dönüştürdü.

Sosyal Bilinci Artırmak ve Desteklemek İçin Markaların İletişim Çalışmaları 1
Temasla bulaştığı bilinen coronavirüse karşı Dünya Sağlık Örgütü el sıkışmak yerine

dirsek ya da ayak tokuşturmak gibi alternatif önerilerde bulunmuştu. Bu önerilerin ardından bir e-ticaret sitesi Mercado Livre logosunu değiştirdi. Böylece logoda yer alan el sıkışması figürü dirsek tokuşturmasına dönüştürüldü.
Sosyal Bilinci Artırmak ve Desteklemek İçin Markaların İletişim Çalışmaları 2
Instagram hesaplarından logolarının yeni halini paylaşan e-ticaret sitesi, “Herkesi düşünmenin ve evde kalmanın zamanı. Yani, ihtiyacınız olan her şey için buradan devam edeceğiz. Ancak sorumlu bir şekilde tüketmeyi unutmayın ve ihtiyacınız olanın fazlasını satın almayın. Birlikte, daha iyi günlerin mümkün olan en kısa sürede gelmesini sağlayacağız” açıklamasını yaptı.
               Burger King, Evde Kalmanın Önemini Belirtmek İçin Sloganını Değiştirdi.
Sosyal Bilinci Artırmak ve Desteklemek İçin Markaların İletişim Çalışmaları 3
Korona virüsü nedeniyle bir çok insan evlerine kapandı fakat bazı kişiler uyarıları dikkate almayarak normal yaşamlarına devam ettiler ve keyfi olarak dışarıya çıkmayı da bırakmadılar. Bazı markalar da insanların korona virüs konusunda farkındalığı arttırmak için iletişim kampanyaları yapıyorlar. Bu markalardan biri Burger King.
Burger King Fransa, insanlara evde kal mesajını vermek için restoran tabelalarında “Home of the Whopper” (Whopper’ın Evi) sloganındaki “of the Whopper” kısmının üstünü çizip sloganın başına “Stay” kelimesini ekleyerek sloganını “Stay Home” (Evde Kalın) olarak değiştirdi.
                                                                       Google
Sosyal Bilinci Artırmak ve Desteklemek İçin Markaların İletişim Çalışmaları 4
Korona Virüs’ün Türkiye’de baş göstermesiyle el temizliği çok fazla önem kazandı. Bir yerle temas etmemek, etmek zorunda kaldığımızda ise hemen dezenfekte etmek zorundayız. Google el temizliğine dikkat çekmek için Doodle’a Ignaz Semmelweis kişisiyle karşımıza çıkıyor. Antiseptikle el dezenfekte etmenin mucidi olan Semmelweis hem kullanıcılarına doğru bir şekilde el yıkamanın nasıl olması gerektiğini gösteriyor hem de ölüm yıl dönümünde kendisini anıyor.
                           Vodafone şebeke adını ‘Evde Kal TR’ olarak değiştirdi!
Sosyal Bilinci Artırmak ve Desteklemek İçin Markaların İletişim Çalışmaları 5

               

                            Audi logosu sosyal mesafe ve dayanışma’ya destek
Sosyal Bilinci Artırmak ve Desteklemek İçin Markaların İletişim Çalışmaları 6
Sosyal medya paylaşımında önce halkaları birbirinden uzaklaştırarak “Mesafeyi Koruyalım” diten Audi, halkaları bir araya getirerek de dayanışma çağrısında bulunuyor.

                       Cartoon Network’ten Çocukları Eğlendiren ve Bilgilendiren Klip
Sosyal Bilinci Artırmak ve Desteklemek İçin Markaların İletişim Çalışmaları 7
Cartoon Network, koronavirüs salgınıyla ilgili çocukları bilgilendiren ve el yıkamaya teşvik eden eğlenceli bir klip hazırladı.Cartoon Network televizyonda, websitesinde ve kanalın tüm sosyal medya hesaplarında paylaşılan “Temiz Ol Havalı Ol” klibinde Cartoon Network karakterleri, elleri yıkamanın önemini çocuklara çocukların dilinden dans ve müzikle anlatıyor.
Kategoriler: Gündem

Yorumlar (0) Yorum Yap

/