Sosyal Aylaklaşma(Neden tembelsiniz?)

    1913’te beygirlerin performansını araştıran bir araştırmacı şunları kaydeder: Bir faytonu çeken iki eşit güçteki beygirin performansı tek bir beygirin performansının iki katı değildir. Fransız araştırmacı bunu genişleterek insanlara uygular ve benzer sonuçlar kaydeder. Bu sonuçlara psikologlar dışında kimse şaşırmıyor. Bu etkiye sosyal aylaklaşma deniyor. 
    Sosyal aylaklaşmaya bir başka örnek takım sporları verilebilir. Kürek sporunda buna rastlarken bayrak yarışında bu duruma rastlamayız. Göze batmadan sadece gücümüzün yarısıyla bir işi başarmak varken neden bütün gücümüzü harcayalım ki? 
Sonuç olarak bu sahtekarlığı doğamız gereği, farkında olmadan hepimiz yaparız.
    İştir ki bu problem sadece fiziksel performans üzerinde ortaya çıkmaz. Zihinsel olarak da aylaklık yaparız. Toplantılarda, derslerde sosyal aylaklaşma yaparız. Asgari seviyedeki topluluğumuz da araya kaynayıp sorumluluktan kaçar çoğu zaman başımıza bela almak istemeyiz.

  

 Evet evrende de enerji bu şekilde dağılır evren kendini maksimum düzensizlik ve en az enerji harcayacak şekilde konumlandırır. Odamızı düzenli kullanmaya çalışsak da bir süre sonra elimizde olmadan dağılacaktır.

  Peki ”Sosyal aylaklaşma” denen illetten kendimizi nasıl kurtarırız? Bunun cevabı kurtaramayız olacaktır maalesef ama en az seviyeye indirgeyebiliriz. Önce kendimizi tanıyarak yapabildiklerimizin farkına varırız. Daha doğrusu kendimizi yaratırız. Limit olarak alalade insanları ya da multimilyonerleri baz almak yerine sınırı kendimize mal ederiz. Planlı olmak da yetmez maalesef bir motivasyon kaynağı bulmamız ve istikrarımızı korumamız gerekir. Virginia Woolf’un da dediği gibi kendi başımıza kalacağımız bir oda düşünmeye ve okumaya zaman ayırırız. Kollektif düşünmek ve insanlardan bir şeyler ummak yerine odak noktaya bireyi koyarak otonom bir birey haline geliriz. Evet artık toplum içine karışmayı bir nebze de olsa bırakarak tembellik yorganını üzerimizden attık ya da bu da diğerleri gibi başarısız, yarıda bırakılan bir girişim olarak sonuçlandı. İlk ihtimalin sizlerle olması dileğiyle.

Kategoriler: Gelişim, Motivasyon

Yorumlar (0) Yorum Yap

/