l Sorumlulukların Fazla Geldiği Stresli Dönemlerde Yardımcı Olacak 5 Pratik Öneri - CEOtudent

Sorumlulukların Fazla Geldiği Stresli Dönemlerde Yardımcı Olacak 5 Pratik Öneri

Dicle Temiz

Dicle Temiz

Editör - Bilgi Unv.

Günlük hayat koşuşturması, iş yerindeki projeler, evde yapılması gerekenlerin yanı sıra çoğu zaman birden başka işler de çıkar. Tüm bunları nasıl yetiştirebilirim düşüncesi de yoğun stres yaşamamıza neden olur. Geriye dönüp baktığınızda hayattan eskisi kadar keyif alamadığınızı, sadece yapılacakların peşinden koştuğunuzu fark ettiyseniz bazı şeylerin kontrolünüz dışında gelişebileceğini kabul etmeniz gerekir.
Dünyada hiçbir şeyin kendinizi sıkarak stres yaratmaya değmeyeceğini düşündüğünüzde endişeleriniz belki biraz daha azalarak yaşadığınız andan keyif alabilirsiniz.

1) Her şeye hazırlıklı olmaya çalışın

Sorumlulukların Fazla Geldiği Stresli Dönemlerde Yardımcı Olacak 5 Pratik Öneri 1
Her yeni günde yapılacak farklı şeylerin çıkması kafanızın sürekli meşgul olmasına neden olur. Yapılacakları telefonunuza ya da not defterine yazdığınız takdirde gün içindeki görevlerinizin sürekli gözünüzün önünde olmasını sağlayarak hedeflerinizi ve sorumluluklarınızı yapılmasında yardımcı olacaktır.

2) Aksaklıkları kabullenin

Sorumlulukların Fazla Geldiği Stresli Dönemlerde Yardımcı Olacak 5 Pratik Öneri 2
Dışardan kusursuz bir imaj sergilemek istiyor olabilirsiniz ancak unutmayın, hepimiz insanız ve hepimizin kusurlarının olması çok normaldir. Yarattığınız bu mükemmeliyetçi imge, yüksek stres seviyesine yol açarak en ufak sorunlar bile sizi mutsuz edebilir. Bunun yerine elinizden gelenin en iyisine odaklanarak ve gerçekçi olarak kendinizi rahatlatabilirsiniz.

3) Hayır demeyi öğrenin

Sorumlulukların Fazla Geldiği Stresli Dönemlerde Yardımcı Olacak 5 Pratik Öneri 3
Herkes başkaları tarafından sevilmeyi ister ama her işe koşmak sizi harika birisi yapmaz. Aynı şekilde müsait olmadığınız ya da sorumluluğunuz olmadığı halde istemediğiniz şeylere hayır diyebilmek sizi kötü bir ebeveyn, arkadaş ya da çalışan yapmaz. Vakit kaybetmek yerine acil olan işlerinizi yerine getirebilir, böylece sonradan pişman olacağınız sorumluluklarla vakit kaybetmezsiniz.

4) Erteleyici davranışlardan kaçının

Sorumlulukların Fazla Geldiği Stresli Dönemlerde Yardımcı Olacak 5 Pratik Öneri 4
İlk etapta erteleme davranışı sizi rahatlatıyor gibi gözükse de, o sorumluluklar başka bir zamana yığılır ve her şeyin birbirine girdiğini gördüğünüzde çok daha stresli bir gün yaşarsınız. Ertelemek yerine zamanında yapılan işler gününüzün çok daha düzenli geçmesini sağlarken erteleme kısır döngüsüne girmenizi de engeller.

5) Kontrolünüzü elinizden bırakmayın

Sorumlulukların Fazla Geldiği Stresli Dönemlerde Yardımcı Olacak 5 Pratik Öneri 5
Yoğun stres anlarında öfkemizi kontrol etmek çok kolay değildir. Bu öfke anlarında sadece çevremize değil kendimize de öfkelendiğimiz zamanlar olabilmektedir. Kendinize karşı saygılı ve nazik olduğunuzda bu, yaptığınız işlere de yansıyacaktır. Öfkeliyken yaptığınız davranışların hiçbirisi sizi daha iyi hale getirmeyecektir. Onun yerine sakin kalarak sorumluluklarınızı sistemli bir şekilde düzenleyebilir ve mücadele ettiğiniz stres anlarını çok daha rahat atlatabilirsiniz.

Bu içerikler de ilginizi çekebilir:

Kategoriler: Gelişim

Yorumlar (1) Yorum Yap

/