Snapchat’ten Beklenen Adım Geliyor: Davranışsal Hedefleme

Zeynep Güçlükol

Zeynep Güçlükol

Bogazici University

Yalnızca gençler arasında kalmayıp, çoğu yaş grubunda bilinirliği ve kullanımı artan Snapchat, özellikle reklamverenleri yakından ilgilendiren bir adım atıyor: Davranışsal Hedefleme.

Snapchat’in gelir operasyonlarından sorumlu olan Clement Xue, 2016’nın 3. çeyreğinde kullanıcıların davranışlarına göre hedeflenmesine olanak sağlayan özelliğini reklamverenlere sunacağını bildirdi. Snapchat ise bu konuda henüz yorum yapmaktan kaçınıyor.

Davranışsal hedeflemenin şu an için yalnızca kullanıcıların uygulama içerisindeki aktivitelerine göre olacağı tahmin ediliyor. Örneğin, bir kullanıcı basketbol ile ilgili hesapları takip ediyorsa, hedef kitlesi basketbolseverler olan bir reklamveren için çok uygun bir müşteri adayı oluyor.

Peki bu özellik size de biraz ürkütücü geldi mi?

Bitmoji uygulamasını kullananlarınız varsa oraya giriş yapabilmek için Snapchat hesaplarını kullandıklarını hatırlarlar. Belki o zaman düşünmediniz ama bu, Facebook, Twitter ve Google hesaplarınız gibi artık Snapchat hesabınızla da bazı uygulamalar için ekstra bir hesap oluşturmadan giriş yapabileceğiniz anlamına geliyor.

Yani Snapchat de  Facebook, Twitter veya Google  gibi kendi uygulamaları dışında da kullanıcı davranışlarına yönelik bilgiler elde edebilecek. Örnek vermek gerekirse, bir e-ticaret sitesinde sepetinize attığınız ama ödeme gerçekleştirmeden siteden ayrıldığınız bir ürünün Facebook’ta reklam olarak karşınıza çıkması gibi.

Snapchat reklamverenlere şimdiye kadar ne sundu?

Snapchat’in gelir modelini destekleyici adımlar attığı çok açık. Hatırlarsanız, geçtiğimiz Temmuz ayında reklamverenler için reklamlarını düzenleyebilecekleri, optimize ve analiz edebilecekleri bir uygulama arayüzünü çıkartmıştı. Bununla birlikte Snapchat reklamverenlere kullanıcıların yaş, cinsiyet, konum, telefon markası ve işletim sistemi, “Keşfet” kısmındaki içerikle uyumlu reklam yerleştirmek amacıyla buradaki içerik bilgisini paylaşıyor.

facebook-paylas2 new-twitter-paylas2

Kategoriler: Dijital, Gündem, Strateji

Yorumlar (0) Yorum Yap

/