Snapchat Nereye Gidiyor?

Evan Spiegel, Robert Murphy, Daniel Smith, David Kravitz ve Leo Noah Katz tarafından 2011 yılının Eylül ayında hayata geçirilen Snapchat, muhtemelen kurucularının da tahmin etmeyeceği bir ivmeyle yükselişe geçti. Çok sayıda yatırım teklifi alan Snapchat’e gelen en büyük teklif ise Facebook’un 3 milyar $’lık teklifiydi. Çıktığı günden bu yana çok sayıda güncellemeyle yaratıcılıkta sınır tanımayan Snapchat’in sıradaki hamleleri merak konusu. Benzer girişimlerden yola çıkarak Snapchat’in başına gelebilecekleri sizin için derledik.

  • Reklamlar ve sponsorlu içerik atağından sonra Snapchat’in yeni hamlesi yine markalarla anlaşarak snapler üzerinden fiyat öğrenmek hatta ilerleyen aşamalarda tanımlı bir ödeme ve adres sistemiyle ürün satın almak olabilir.
  • Şimdilik sadece arkadaşlarla ve hikayede paylaşılabilen snaplere ileride grup snap özelliği gelebilir. Grup snaplerin avantajı, arkadaşlarınla özel snap grupları oluşturarak belirlenen bir kitleyle sürekli paylaşım yapılabilmesi olabilir.
  • Şimdilik sadece verilen izinlerle oluşturulan ve talep üzerine verilen arkadaş edinme sekmesi, ilerleyen dönemde onaylı hesapların veya etkileşimin yüksek olduğu profillerin, siz istemeseniz bile(ne yazık ki) size gösterilmesi şeklinde düzenlenebilir.
  • Video içerik sitelerinin özellikle hayattan soğutan reklam stratejilerinden sonra Snapchat bu konudaki kısmen pırıl pırıl yapısıyla henüz antipati toplamadı. Buradaki ‘henüz’ kavramınla eninde sonunda kaderine boyun eğip video snapler arasına reklam alabileceğini vurguluyoruz.
  • Facebook’un satın alma talebini reddetse bile Snapchat’in Facebook, Twitter, Instagram etkileşimi ilerleyen aşamalarda artmak zorunda gibi görünüyor. Buna yönelik, mobil seçilimli paylaşımlarla belki diğer sosyal ağlarınızda da snapler görebilirsiniz.
  • Bir önceki maddede bulunan ‘mobil’ özelliğine atıfta bulunarak tahmin ediyoruz ki sadece mobilde kullanılacağı düşünülen ancak web atağıyla kullanıcılarını sevinçten havalara uçuran Whatsapp gibi Snapchat’in de web sürümünün çıkması beklenebilir. Tabii bu durumda screenshot bildirimleri için ne önlem alabileceği şüpheli.

facebook-paylas2  new-twitter-paylas2

Kategoriler: Dijital

Yorumlar (0) Yorum Yap

/