Slogan Hazırlanmanın Altın Anahtarları

Alptigin Öztekin

Alptigin Öztekin

Gazi Üniversitesi Bankacılık ve Sigortacılık

 En iyi sloganlar ya bir tür ‘buldum!(eureka)’ anında gelir ya da iş arkadaşlarınızla girdiğiniz bir beyin fırtınasında keşfedilir.

  ”Basit olsun.Akılda kalıcı olsun.Bakılacak kadar çekici olsun.Okurken eğlendirsin.”
                                                                                                                         Leo Burnett

1.Çarpıcı Olsun.

  Sizi rakiplerinizden ayıran ve insanların aklından çıkmayacak bir şey bulun.Nike’ın ”Just do it”, Audi’nin ”Vorsprung durch Technik” sloganlarını düşünün.

2.Unutulmaz Olsun.

 İnsanların hatırlamasını sağlamanın bir yolu da sloganınıza ritim katmaktır.Aynı şekilde kafiyeli bir slogan bulmak da iyi olur.”Beanz Meanz Heinz” ve Mazda’nın ”Zoom zoom”unu düşünün.

3.Ne Yaptığınızı Söylesin.

 Sloganın bir fayda belirtmesini sağlamaya çalışın.Örneğin; Avis’in ”We try harder” ve BMW’nin ”The ultimate driving machine” sloganları.

4.Sıra dışı Olsun.

 Sözcüklerden oluşmak zorunda değil.Bir ses,şekil veya resim olabilir.İnsanların çoğu tüketmese de Coca-Cola şişesinin şeklini bilir ve kullanmasa da Nokia’nın melodisini tanır.

5.Duygusal Olsun.

 İnsanları mutlu ve sıcak hissettiren, hüzünlü ve soğuk hissettirmeyen bir slogan olsun. Jack Daniel’s Tennessee viskisinin reklamlarını ve KFC’nin ”Finger lickin’ good” reklamını hatırlayın.

6.Her Yerde Olsun.

 Sloganınız tüm iletişim malzemelerine koymalısınız.Bina dışındaki tabelanıza,  gönderdiğiniz her e-posta,mektup,içeriklere ve paketlediğiniz ürünlere eklemelisiniz.
 Herkesin adınızı hatırlamasını istiyorsunuz.O halde adınızı akılda kalıcı bir slogan veya sözle bağdaştırın.O zaman sizi hatırlarlar.

Kaynakça:Peter Spaltan, Collins Business Secrets:Marketing.

Yorumlar (0) Yorum Yap

/