Siyah Işık Deneyi: Covid-19 Gibi Bir Virüsün Ne Kadar Hızlı Yayıldığını Gösteriyor

Görünmez olduklarında virüslerin ne kadar hızlı yayılabileceğini düşünmemek genellikle kolaydır. Bu nedenle, Japonya’nın ulusal yayın kuruluşu NHK, mikropların sadece bir kişi enfekte olduğunda insanlarla dolu bir odaya nasıl aktarılabileceğini gösteren bir video paylaştı. Deney, pandeminin başında, COVID-19’u insanlar arasında yaymanın en kolay yollarından biri olarak kabul edilen bir büfe restoranında veya bir yolcu gemisindeki bir alanı simüle etmeyi amaçladı. Kamu yayıncısı NHK sağlık uzmanları ile bir araya gelerek mikropların ve virüslerin insandan insana bulaşmasının hızlı yollarını gösterdi.

Japon yayıncı NHK, bir virüsün ne kadar hızlı yayılabileceğini gösteren bir deneyle video yayınladı

8 Mayıs’ta paylaşılan video, virüs bulaşmış bir kişiden bir restorandaki diğer indanlara ne kadar virüs bulaşabileceğini göstermek için tasarlanmıştır. Deney, Kawasaki’nin St. Marianna Üniversitesi Tıp Fakültesi uzmanlarının yardımıyla oluşturuldu. Açık büfe tarzında bir restoranda yemek yiyen 10 kişi vardı.

Bir kişinin eline öksürük parçacıklarını temsil eden bir floresan losyon uygulandı

Bir UV ışığı altında ortaya çıkacak olan floresan losyon, öksürükten yayılan damlacıkları simüle etti. Daha sonra, deneklerin açık büfe tepsilerinden yemek yemesine izin verildi.
Yemekten 30 dakika sonra, siyah ışıklar enfeksiyonun nerelere yayıldığını ortaya çıkarmak için aktive edildi

Deneyin katılımcıları şok oldu çünkü losyon her yere yayıldı. Her katılımcının üstünde, ellerinde, tabaklarda, sürahilerde, salata maşalarında ve hatta bazı insanların ağzında temsili virüsler olduğu görüldü. Deneyin videosunu yukarıdan izleyebilirsiniz.
Kategoriler: Gündem

Yorumlar (0) Yorum Yap

/