Sınıfta Kaldık: Eğitim Kalitesi Raporunda Türkiye 137 Ülke Arasında 99. Oldu

Cyaffel Gusto

Cyaffel Gusto

Üretemediğim her günü yaşanmamış sayarım.

Yakın zamanda Dünya Ekonomik Forumu  “Eğitim Kalitesi 2018” adında 137 ülkenin eğitim kalitesi üzerine bir rapor yayımladı. Türkiye 99. sırada yer alırken; İsviçre ilk, Yemen ise son sırada yer aldı.
Endonezya, Katar, Malezya, Pakistan ve İran gibi ülkeler de Türkiye’nin önünde yer aldı.
2017 yılında 101. sırada olan Türkiye, bu sene iki basamak yükselmesine karşın, Kamboçya, Etiyopya, Nikaragua, Mozambik ve Tanzanya’nın bulunduğu yüzdelik dilimi aşamadı.

Zirve ne durumda?

Öğrencinin kendisi için doğru mesleğe yönlendirilip rehberlik edilmesi, genel bütçeden eğitime harcanan para ve akademik altyapı çalışmaları gibi ölçütlerden elde edilen sonuçlarda İsviçre ilk sırada zirvedeyken, toplam bütçe harcamasının %30’una yakınını eğitime ayıran Singapur ikinciliğe yerleşirken, listede üçüncü ve dördüncü sıraya Finlandiya ve Hollanda yerleşti.


Diğer Bilgiler

Türkiye ilköğretim kalitesinde daha da geride kaldı. Ülkelerin 1 ve 7 arası puan alabildiği listede Türkiye 3.1 puan aldı. Bu durum ilköğretimde 105’inci sıraya tekabül ediyor.
Türkiye gibi 3.1 puan alan ülkeler ise Gine, Etiyopya, Bangladeş, Honduras, Gürcistan ve Kuveyt oldu. Mozambik, 2.1 puanla ilköğretim kalitesinde son sırada yer alırken ilk üç sırada 6.7 puanla Finlandiya ile 6.2’şer puanla İsviçre ve Singapur oluşturdu.
Aynı zamanda ilköğretimde kayıt oranları da karşılaştırıldığında Çin, Singapur ve Japonya’da ilköğretim çağına gelmiş her çocuk okula yazdırılırken, Türkiye 94.1 skorla 82. sırada yer aldı.
Kategoriler: Gündem

Yorumlar (1) Yorum Yap

Can Demir

Çok kötü :(

/