Elon Musk’ın Tesla’sına Meydan Okudu: Simone Giertz El Yapımı İlk Tesla Pick-up Kamyoneti Yaptı  

Emre Ülkem

Emre Ülkem

Boğaziçi Uni.

YouTube hesabında tuhaf icatlar yapan, ‘Çılgın Mucit’ olarak da bilinen Simone Giertz, Elon Musk’ın uzun süre önce duyurduğu fakat hala piyasaya sürmediği pick-up kamyonetini beklemekten yorulup, resmi olmayan fakat Tesla araçtan yapılan ilk pick-up kamyoneti yaptı.

Büyük bir emek ve sabır sonucunda ortaya çıkan bu güzel kasalı Model 3’e ‘Truckla’ adını veren Gierzt, otomobil dünyasında oldukça ses getirmiş durumda.

Bazen hayallerimize kavuşmak için bazı riskleri göze almak gerekiyor. Fakat Gierzt, Tesla aracı isteyerek parçalarına ayıran ilk insan olması muhtemel.

“Hedefim hiçbir zaman benzinli araç kullanmak olmadı.”

Genç mucit benzinli araçlara oldukça karşı. Hedefinin her zaman elektrikli bir araç kullanmak olduğunu belirtiyor. Petrol şirketlerine ve doğaya zarar veren birçok fabrikaya tepki olarak da hedeflediği yolda kararlı adımlarla ilerliyor.

Gierzt, yapım aşamasında tamirci Marcos Ramirez, tasarımcı Laura Kampf ve Tesla tamircisi Richard Benoit gibi isimlerden yardım aldı.

İlk olarak aracın arka koltuklarını sökerek kamyonetin arka gövdesini oluşturdular. Yapım aşamasına gelince aracın parçalarını, farklı araçların parçalarını kullanarak oluşturdular. Örneğin, kamyonet yatağı aslen bir Ford F-150’nin yatağı, arka cam ise GMC Canyon’dan geliyor. Tesla arabalarının ileri teknolojisinin getirdiği, karmaşık yapısı bu süreçte oldukça zorluk çıkarsa da üstesinden gelerek aracı bir araya getirmeyi başardılar.

Giertz, “İnsanların bu maceramı, yeni bir arabayı kesen iğrenç bir YouTuber gibi düşünmelerini istemem” dedi.

“Bu sürecin yıkıcı ve zorlu adımları vardı ancak tüm bunların üstesinden geldim çünkü bu arabayı gerçekten çok istiyordum. Bu gerçekten benim hayalimdeki arabaydı.”


Truckla’nın reklam filmi bile var:

Yorumlar (0) Yorum Yap

/