Silinmeyen Yol Şeridi Boyası Üreten Liseli Girişimciler: Cavid ve Kerem

WonWoman

WonWoman

Kırmızı her zaman kazanır | @SouthCarolina

İsimleri Cavid Bayramlı ve Kerem Acar. Fen Bilimleri Temel Lisesi’nde eğitim gören ikili henüz 17 yaşında olmalarına rağmen Kimya alanında başarılı bir girişimin temellerini attılar.
Fikir ise okul çıkışı iki arkadaşın okuldan eve giderken gördükleri bir trafik kazası sonrası olayın üzerine biraz düşünmeleriyle ortaya çıkmış. Kaza yerindeki insanlar tarafından trafik kazasının silinen yol şerit çizgilerinden kaynaklandığını öğrenmişler ve o gün küçük bir araştırmayla ülkemizdeki trafik kazalarının birçoğunun silinen yol şeritlerden kaynaklandığını okumuşlar. Ve ilk adımları atmaya karar vermişler.
Robust Dye adını verdikleri ürünleri Nanoteknoloji alt yapısı ile bütünleşmiş bir teknolojik boya olarak üretilmiş. İlk boyanın üretimine 2016’da başlamışlar ve iki yıllık Ar-Ge çalışmasının ardından ürün tam anlamıyla ortaya çıkmış.
Boyanın kullanım alanı yalnızca karayolları değil elbette. Robust Dye ısı yalıtımı sağlayarak %25 bir tasarruf oranı sağlıyor bu sayede kolaylıkla endüstriyel, tarım ve hayvancılık sektöründe de çok rahatlılıkla kullanılabiliyor. Robust Dye’ın en önemli özelliklerinden biri de ısı iletkenliği. Robust Dye %82 oranında ısı iletkenliği sağlayarak elektrikli ve duvardan ısıtma yöntemlerinde kar oranı sağlıyor. Robust Dye ayrıca darbeye, aşınmaya, güneşe ve yağmura büyük ölçüde dayanma gösteriyor.
İstanbul Büyükşehir Belediyesi girişimci gençlerimize destek olarak laboratuvar ortamında boyanın mevcut kullanımdaki boya ile karşılaştırılmasını yapmış. Ve sonuç: 

“Robust Dye 3 ile 6 ay arasında silinen yol şerit çizgilerinin ömrünü 2 yıla ve daha üzerine çıkarabiliyor.”

TRT’deki “Bir Fikrin mi Var?” yarışmasında ise 5 evet oyu alarak Robust Dye boyalarını yarı finale taşımışlar. Kendilerini yakın zamanda televizyon ekranlarında da görmemiz mümkün.
 “Girişiminizi 10 yıl sonra nerede görüyorsunuz?” sorusuna ise şu şekilde cevap veriyorlar:

“Girişimimizi 10 yıl sonra Türkiye’nin tüm kara yollarında , havaalanlarında , kara ve deniz ulaşım araçlarında faaliyete geçirip satışa sunmak ve Robust Dye’ın merkezini Seatle’da  kurmayı hedefliyoruz.”

Ürünü oluştururken Üsküdar Fikir ve Sanat Merkezi’nin kendilerine sunduğu atölyenin onlar için çok büyük önem arz ettiğinden bahseden ikili, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin onaylı test sonuçları ve kimyasal deneyler konusundaki yardımlarının da kendileri için çok önemli olduğunu söylüyor.

Genç girişimcilerimizi cesaretlerinden ötürü tebrik ediyor, girişimcilik maceralarında kendilerine başarılar diliyoruz. ???

Kategoriler: Girişimcilik

Yorumlar (0) Yorum Yap

/