Silikon Vadisi’ne CEO Olarak Atanan İlk Türk

Dilara Avlupınar

Dilara Avlupınar

Boğaziçi Ekonomi

Xerox Parc, Silikon Vadisindeki Ar-Ge Laboratuarlarından biri ve Apple için geliştirdiği teknolojilerle ün salmış durumda. Türk bilim insanı Tolga Kurtoğlu ise 2006-2010 yılları arasında NASA’da görev yapmış ve 2010 yılı itibariyle Xerox Parc’da çalışmaya başlamıştı. Yedi yıl boyunca birçok önemli görev almış olan Kurtoğlu geçen ay Xerox Parc’ın CEO’su olarak atandı.

Günümüz teknolojilerinde Xerox Parc’ın payı büyük. Şirket, gerçek anlamdaki ilk mouse’u üretmiş ve ayrıca Apple’ın bugünkü birçok teknolojisinde yardımcı rol oynadığı söyleniyor. Yıllık ortalama 150 patent alan şirketin elinde şuan 2500 patent bulunuyor.

Silikon Vadisindeki ilk Türk CEO olan Kurtoğlu, 1976 yılında İzmir’de doğdu. ODTÜ Makine Mühendisliği’ni bitirdikten sonra yüksek lisans ve doktorasını yurtdışında tamamladı. İlk iş yeri olan Dell’deki görevi, tasarım mühendisliği idi. Sonrasında dört yıl NASA’da bilim insanı olarak görev yaptı. 2010 yılından beri Xerox Parc’te  Ar-Ge Yöneticiliği, Direktörlük ve Başkan yardımcılığı gibi görevler üstlendi. Kendisi şuan Xerox Parc’in ve Silikon Vadisinin ilk Türk CEO’su. Kendisini kutluyoruz. 

facebook-paylas2 new-twitter-paylas2

Kategoriler: Başarı, İş

Yorumlar (0) Yorum Yap

/