l Silikon Vadisi Notları 2 | Facebook - CEOtudent

Silikon Vadisi Notları 2 | Facebook

Silikon Vadisi Notlarımız Twitter’dan sonra dünyanın en geniş sosyal ağı Facebook ile devam etmekte.

Facebook, 4 Şubat 2004’te Harvard Üniversitesi yurt odalarından birinde Mark Zuckerberg ve 3 arkadaşı Dustin Moskovitz, Chris Hughes ve Eduardo Saverin tarafından “theFacebook” adıyla kuruldu. 24 saat içinde 1200 Harvard öğrencisi facebook üyesi oldu, ardından 1 yılı doldurmadan Facebook 1 milyon üyeye ulaştı.
Facebook 1

Facebook şu an aylık 1.04 milyar günlük aktif ziyaretçiye sahip ki bu da dünya nüfusunun yaklaşık yedide biri demek oluyor. Kullanıcılar günde minimum 20 dakikasını Facebook’ta geçiriyor ve günde 1 trilyondan fazla post paylaşılıyor. Siteye her gün hackerlar tarafından 600 bin civarında saldırı yapılıyor.

Nisan 2012’de Facebook, Instagram’ı satın aldı. 2009 yılında WhatsApp kurucusu Brian Acton Facebook’a iş başvurusunda bulunmuş fakat kabul edilmemişti, hatta bunun üzerine bir tweet atmıştı. Aynı yıl Acton, Whatsapp’i kurdu. 2014 yılında ise Facebook, Whatsapp’i satın aldı.
0-xdgEYO2LvOeRph6d (1)

Facebook’un ilk ofisi San Francisco Palo Alto’da yer alıyor. Ofis duvarlarında Dave Choe’ye ait grafitiler var.Silikon Vadisi Notları 2 | Facebook 1

Şu anki merkez ofis ise yine San Francisco’da Menlo Park’da. Bu ofis Walt Disney Concert Hall’un ünlü mimarı Frank Gehry tarafından tasarlanmış.Silikon Vadisi Notları 2 | Facebook 2

Kampüse San Francisco’nun meşhur Golden Gate köprüsünün bir miniği inşa edilmiş. Ziyaretçiler bu köprü üzerinden tüm kampüsü görebiliyor.Silikon Vadisi Notları 2 | Facebook 3

Kampüs içinde 20 ayrı bina bulunmakta ve bu binalarda; satranç odaları, uyku odaları, yemekhaneler, cafeler, oyun odaları, kuaför salonları, spor salonları gibi türlü odalar mevcut. Ofiste duvarlardan mobilyalara, yerden tavana kadar her yer rengarenk. Açık ofis sistemi ile çalışıldığı için gözlemlerimize göre ofiste herkes birbiriyle çok samimi. Google’ın renkli bisikletleri gibi Facebook’un da çalışanları için kampüste kullanabilecekleri mavi bisikletleri var.Silikon Vadisi Notları 2 | Facebook 4Silikon Vadisi Notları 2 | Facebook 5

Unutmadan;

Facebook hesabınızı manevi bir miras olarak bırakabilirsiniz. Siz öldükten sonra hesabınızı yönetecek kişiyi seçebilirsiniz.

Facebook’ta herkesi engelleyebilirsiniz ama Mark’ı engelleyemezsiniz.

Facebook hakkında tam olarak açıklanmamış tek şey Poke butonu. Bu butona spesifik bir anlam ısrarla yüklenmemiş. Yani sizi dürten birisi sizinle tartışıyor olabileceği gibi flört ediyor da olabilir(!)

Facebook’un mavi rengi seçmesinin nedenini Facebook – Renkler – Algı Üçgeni başlıklı içeriğimizden okuyabilirsiniz.

Daha fazlası için; Facebook kuruluş hikayesini anlatan “Social Network” adlı, 3 dalda ödül alan filmi izlemenizi öneririz!

Silikon Vadisi Notları 2 | Facebook 6    Silikon Vadisi Notları 2 | Facebook 7

Kaynak 1, Kaynak 2

Kategoriler: Girişimcilik, Seyahat

Yorumlar (0) Yorum Yap

/