l Sicili Bozuk Olana Kredi Veren Bankalar - CEOtudent

Sicili bozuk olana kredi veren bankalar

Devlet Haber

Devlet Haber

Güncel haber ve içeriklerin yer aldığı blog.

Sicilim bozuk kara listedeyim bankalar kredi vermiyor diyorsanız üzülmeyin. Kara listede olan ve sicili bozuk olanlara bankalar finansman desteği sağlamaktadır. Finansman desteği sağlayan Ziraat bankası, Halkbank, Finansbank, Vakıfbank Sicili Bozuk olanlara kredi, sicil affı kredisi, ve sicilim bozuk kredi almak istiyorum diyenlere bankaların şartlarını araştırdık.

Sicili Bozuk Olanlara Kredi Veren Bankalar Listesi 2021

Bazı sahte sitelerde, bankaların adlarını kötüleyen ve sicili bozuk olanlara kredi çıkarılabilir ilanları veren kişileri görebilirsiniz. Bunlar tamamen yalandır. İster mevduat ister yabancı kaynaklı olsun, aşağıda yazılı bankalar kara listede olanlara kredi vermez.

    Akbank,

    Ziraat Bankası,

    Denizbank,

    Garanti Bankası,

    QNB Finansbank,

    Yapı ve Kredi,

    ICBS Odeabank,

Bu kapsamda tek alternatifiniz Türkiye’de mevcut bankalar ve yöntemlerdir.

Kara Listeye Kredi Alma Yöntemleri

Belirli gelir altında hane geliri olan ailelere yönelik bu desteği Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank kullandırmaktadır. Bankaya ait borçlarını zamanında ödeyemeyen vatandaşların sicilleri bozmakta ve sicili bozuk vatandaşlar korona virüs sürecin de destek paketinden yararlanıp yararlanamayacağının araştırmasını yapıyorlar. Bazı bankalar sicili bozuk olanlara kredi vermektedir. İçeriğimiz de yasal takipte olanlara bu yeni kredi kullandırılmasını kaleme aldık. Ayrıca Ziraat, Halkbank ve Vakıfbank temel ihtiyaç kredisi sorgulama Ziraat Bankası destek kredisi başvuru sonuçlanan ve ret alanlar ne yapmalı? Vakıfbank Temel ihtiyaç kredisi olumsuz olanlar ikinci bir şans verilecek mi tüm soruların yanıtları yazımızda.

Kara Listede Olanlara Temel İhtiyaç Kredisi Verilecek mi?

Korona virüs destek kredisi olarak da bilinen Temel İhtiyaç Kredi desteği Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank tarafından salgın sürecinde ekonominin bozulmasını önlemek adına destek paketini vatandaşlara sunmaktadır.

    Hane geliri 5.000 TL ve altında olan vatandaşlara verilecek olan kredi 3.000 TL, 5.000 TL, 7.500 TL ve 10.000 TL olarak toplamda 36 ay vadeli ilk 6 ayı geri ödemesiz olacaktır.

    Kalan 30 ay ise eşit taksitler halinde ödenecektir.

    Bu krediden asgari ücretli, emekli dar ve orta gelirli serbest meslek çalışanları yararlanabilmektedir.

    Sicili bozuk, kara listede olan vatandaşların krediyi kullanamayacaklarına dair bir açıklama bulunmamaktadır.

    % 85 Hazine destekli olan temel ihtiyaç kredi desteğinde kredi ödeme gücü kontrolü yapılmayacak,

    5 bin TL altında geliri olan ve nakit akışı bozulan tüm vatandaşlar yararlanabileceklerdir.

Vatandaşın kefili devlet olduğu için kara listede olanlar ve sicili bozuk olan kişiler Temel İhtiyaç Kredi Desteğine başvuru yapabilmektedirler.

Ziraat Bankası Sicil Affı Kredisi Veriyor mu?

Bankaların 10 bin lira koronavirüs destek kredisinin sorgulamaları yine bankaların internet adreslerinden yapılabiliyor. Başvuru sorgulama ekranlarında kimlik bilgilerini yazanlara SMS ile gönderilen onay kodunu girdikten sonra başvuru sonuçları görüntülenebiliyor. 10 bin lira destek kredisine başvuran ve sorgulama yapanlara dün itibariyle toplu red cevapları gelmeye başlayınca vatandaşlar bu süreçte ne yapacaklarını merak ediyor. Red alanlara son şans olarak yeniden verilecek mi? Başvurular yeniden alınmaya başlanacak mı? Destek kredisi alamayanlar ne yapmalı? Destek kredisi çıkmayanlar süreçte ne yapılacak merak ediliyor.

Ziraat Bankası Sicili Bozuk Olana Kredi Veriyor mu?

Temel İhtiyaç Kredisi başvuruları yapan sicili bozuk olan bu süreçte bankalar tarafından başvurusu bekletilen onay verilmeyen ve temel ihtiyaç kredisi alamayanlar ve Bireysel Temel ihtiyaç destek kredisi neden Sonuçlanmıyor araştırması yapan binlerce vatandaş toplu red cevabı verilmiş olup bu toplu redlerin sistemin hatası mı yoksa gerçekten mi olumsuz sonuçlandığının araştırması yapılmaya başlandı. Bankalar tarafından red alan vatandaşların yeniden başvuru yapmaları mı gerekiyor ve toplu red alan binlerce vatandaşa ikinci bir şans verilecek mi tüm soruların yanıtları aranıyor. Bankalar tarafından konu ile ilgili açıklama henüz yapılmazken bu süreçte vatandaşlar ne yapacak aradıkları soruların yanıtları Resmi bir açıkla geldiğinde üzerinden bilgi verilecektir.

Yasal Takipte Olanlara Kredi Veren Bankalar

Sicili bozuk olduğu için bankadan red cevabı alan vatandaşlar bu süreçte sicili bozuk olanlara kredi veren bankalara başvuru yaparak bu süreçte acil nakit ihtiyaçlarının karşılayabilirler.

    Akbank, Direk kredi

    Alternatif banka

    TEB, Cetteteb

    Aktifbank Nkolay

    Kale bankası

    Fibabanka

    HSBC,

    ICBC Türkiye

    Denizbank

    Odeabank

    ENPARA,

    QNB Finansbank

gibi bu bankalara başvuru yaparak sicili bozuk olanlar bu süreçte acil giderlerini bu krediler ile karşılayabilirler.

Bu bankalar haricinde diğer bankalara başvuru yapmak isteyen vatandaşların kredi notlarını 900 üzerine çıkarmaları halinde bankalardan yüksek kredi notlarına karşılık istedikleri limitilerde kredi verilir.

Temel İhtiyaç Kredisi Başvuruları

Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank korona virüs sürecinde dar gelirli ailelere destek paketini devreye soktu. Başvurular ise 1 Nisan’da başladı ve halen daha devam etmektedir. 5.000 TL, 7.500 TL ve 10.000 TL olarak kullandırılacak kredi desteği ile vatandaşların temel ihtiyaçlarını karşılamaları için ilk 6 ay geri ödemesiz şekilde gerçekleşecektir. Başvurularda sosyal izolasyon gereğince fiziki müracaat yapılmamaktadır. Bankaların internet bankacılığından ya da SMS yoluyla başvurular kabul edilmektedir. Değerlendirme sonucu başvurusu onaylanan vatandaşların hesabına doğrudan kredi tutarı aktarılacaktır.

    Ziraat Bankası Temel İhtiyaç Kredi desteği başvurusu: internet bankacılığı üzerinden yapılmaktadır.

    Halkbank Temel İhtiyaç Kredi desteği başvurusu: hem internet bankacılığı hem de SMS ile yapılmaktadır.

    Vakıfbank Temel İhtiyaç Kredi desteği başvurusu: hem SMS ile hem de internet bankacılığı üzerinden yapılmaktadır.

Temel İhtiyaç Kredisi Sonucu Gelmiyor

Bankalara başvuru yapanlar 3 aylık dönemde başvuruların değerlendirilme aşamasında uzun süredir bekleyiş içinde. Bankaların sicili bozuk olanlar kredi veriyor olması ile büyük bir beklenti içine giren binlerce kişi başvuru sonucu ne zaman gelecek diye beklerken bankaların toplu red cevapları ile karşı karşıya kaldı. Red cevabı alanlar için ikinci bir şans verilecek mi? Temel ihtiyaç kredisinin sonucu gelmeyen ya da olumsuz sonuçlananlar ne yapmalı? Bankalardan açıklama bekleniyor.

BDDK Takip Süresi Düzenlemesi

Korona virüs ile mücadele kapsamında kredi veya kredi kartı kullanan vatandaşlara yönelik açıklama; Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumundan geldi. 90 gün olan kredi takip süresi 31 Aralık 2020 yılında tarihine kadar geçerli olacak şekilde 90 gün ilave süre verildi. Böylelikle takip süresi 180 gün olarak güncellendi.

Kara Liste Kredisi Nedir?

Sicili bozuk olanların başının dertte olduğu nedir bu kara liste? Kara liste olanların ne gibi dezavantajları vardır isterseniz bunlar hakkında kısa bir bilgi verelim. Kara liste sakıncalı görünen cezalandırılması düşünülen kimse olarak tanımlansa da aslında finans sektöründeki ismi ile yasal takip durumudur. Yasal takip ile eşleşen bu olayda kredi ürünlerinin belirli bir süre ödenmemesinden dolayı yasal yollar ile tahsil edilmeye gidilmesi olayıdır. Finansal ürünleri yasal takip  işleminde olan veya daha önceden yasal takip geçirmesinden dolayı kredi notu düşük olar kişiler için halk arasında kara listeye girmek tabiri kullanılmaktadır. Bunu finansal ürünlerine geç ödeme yapanlar ile karıştırılmaması gerekmektedir. Kredi veren kurumlar açısından bir değerlendirme yapılırken kredisini geç ödeyenler ile ödemeyenler arasındaki değerlendirme birbirinden farklı olmaktadır.

Kara liste nedir?

Kara Liste Nedir?

Kara Listeye Kredi Veren Bankalar Var mı?

Kara listede bulunan bir işletmenin bu durmadan kurtulması için bütün borçlarından kurtulması gerekmektedir. Borçlarını kapatmadığı sürece kara listede kalmaya devam edeceğinden dolayı hiçbir finansal kurumdan kredi çekemeyecektir. Ayrıca önceki ödenmeyen borçlarından ötürü yasal takibe düşmüş ise bu bütün finansal firmaları tarafından bilindiği için tüm borçlarını kapatsa bile kara listede gözükmeye devam etmekte ve kredi çekmesine engel olmaktadır. Bu durumdan kurtulmak için düzenli ödeme yapabileceğini kanıtlamak için finansal girişimlerde bulunması gerekmektedir. Kara listeden çıkmak için uygulanması kurallardan bahsetmek gerekirse bunların başında bankalara otomatik ödeme talimatı vermektedir. Otomatik ödeme talimatı ile hesaplarınız aktif halde gözükmekte olduğundan işlem sayınızı arttırmakta ve kredi kartı almanıza yardımcı olmaktadır. Ayrıca bankalardan alacağınız düşük limitli kredi kartlarını kullanıp düzenli ödeme yapmanız kara listeden çıkmanıza yardımcı olacaktır.

Kara Listede İken Kredi Çekme Yöntemleri

Kara listedeyken kredi çekmek oldukça zor. Fakat ipotekli kredi sayesinde kredi çekmek de mümkün olmaktadır. İpotek ettirecek bir taşınmazınız varsa sizde onu ipotek ettirerek kredi çekebilirsiniz. Bir diğer yöntem ise kefil göstermektir. Kredi notu yüksek ve geliri iyi bir kefil göstererek kredi çekebilirsiniz. İpotekli ihtiyaç kredisi veren bankaları araştırarak bu bankalara kredi başvurusunda bulunabilirsiniz.

    Kara listeden çıkmak için gerekli süre geçtikten sonra mevduat hesabınıza para yatırmalısınız.

    Düzenli hesap akışı banka tarafından fark edildiğinde bu durum sicilinize olumlu olarak yansıtılacaktır.

    Ancak en garanti yöntem ipotekli krediler olarak görülmektedir.

    Çünkü sahip olduğunuz konut, araç ya da arsaya satılamaz şerhi konularak banka kendini güvence altına almaktadır.

    Bu anlamda kredi notunuzu yükseltmeniz de yararınıza olacaktır.

    Düşük kredi notuna sahip kişiler ödemelerini düzenli yapmadıklarından dolayı kara listeye alınırlar.

    Birden fazla bankaya borcunuz varsa bu anlamda yapmanız gereken şey bu borçları tek bir çatı altında toplamanızdır.

    Bu işleme borç yapılandırması diyoruz.

    Borç yapılandırması yapılırken dikkat edilecek olan husus bankaların faiz oranlarıdır.

    En düşük faiz oranı olan bankada tüm borçlarını yapılandırabilir ve düzenli ödemeler ile kredi notunuzu yükseltebilirsiniz. (Tıkla, ücretsiz kredi notunu öğren)

E-devletten yeni hizmet!) Borcunuzun tamamını ödeseniz dahi kredi notunuzun yükselmesi, sicilinizin temizlenmesi ve kara listeden çıkabilmeniz için 5 yıl geçmesi gerekmektedir.

Banka Kara Liste Sorgulama

Kredi notunuz uygun değilse ve düşükse kara listede olabilirsiniz. Kara listede olmak demek, kredi çekebilmek için notunuzun düşük olması ve riskli olması anlamına gelmektedir. Bunun sorgulanabilmesi için birden fazla yöntem bulunmaktadır.

    Findeks kredi notu öğrenme

    Merkez Bankası kara liste öğrenme

    Bankaların sorgulama sistemleri,

    İnternet veya mobil bankacılığı kullanıyorsanız kredi notu öğren bölümünden belli ücret karşılığında sorgulama yapabiliyorsunuz. Bu sayede risk durumunuzu kolaylıkla öğrenebilirsiniz.

    Ayrıca e-Devlet banka kara liste sorgulamasını yapabiliyorsunuz. Mevcut şifreniz ile ilgili bölüme tıklayarak, her ay bire tane belge oluşturabilir, Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezi Raporu olarak dosyanızı alabilirsiniz.

Sicili Bozuk Olanlara Kredi Çıkartılır Mesajlarına Dikkat

Ayrıca bir vadeli hesap açarak bu hesaba düzenli olarak para yatırmanız durumunda, bir kredi kartı alarak yine bu karta ait borçları düzenli ödemeniz durumunda da kredi notunuz yükselecektir. Kredi notunuz yükseldiğinde sicili bozuk olanlara kredi çıkartılacaktır. Ticaret odasına kayıtlı diğer esnaflardan, memur yakınlarınızdan kefil olmaları talebinde bulunarak da kredi çekmeniz mümkündür. Şayet bankalar yapılandırma işlemi için müsaade etmiyor ise yazacağınız bir dilekçe ile talebinizi dile getirebilirsiniz.

Eğer kredi çekebileceğiniz tüm kurumlardan red cevabı almış iseniz, hemen para bulabileceğiniz birkaç yöntem aşağıda yer almaktadır. Bu sayede 1 saat içinde nakit para imkanı sağlayabilirsiniz.

    Kredi sicilinizi bozan kredinizi borç para bularak kapatma

    Düşük limitli kredi kartı veren bankalardan kart talebinde bulunarak kart limitlerini kullanma,

    Taksitle bozdurma cep telefonu veya mobil cihazlar satın alıp bozdurarak nakit imkanı sağlama,

    Bozuk sicile kredi veren bankalara başvuru yaparak ipotek tesisi ile kredi çekme,

    Senetle para veren yerlerden imza karşılığında borç para alma,

Tefecilerden ve yasal yollar dışında para vadeden kişilerden uzak durmanızı öneririz. Bankaların vermiş oldukları finansman imkanları kredi teamülleri kapsamında verilmektedir. Bu kapsamda red cevabı alıp almamanız bankanın inisiyatifindedir. 1 Saat içinde sicili bozuk olanlara koronavirüs kredisi için tüm bilgileri sizler için belirttik. Dilerseniz 15 Yıl Vadeli 0,64 Faizli Konut Kredisi koronavirüs destekleri hakkında ki yazımızı inceleyerek konut kredilerine başvurabilirsiniz.  
Sicili bozuk olana kredi veren bankalar 1
Kategoriler: Alıntılar

Yorumlar (0) Yorum Yap

/