Senarist Koltuğunda Yapay Zekanın Oturduğu İlk Kısa Film: Sunspring

Evet yanlış okumadınız; senaryosunu bir yapay zekanın yazdığı ilk kısa film olma özelliğini taşıyan ‘Sunspring’ adlı film aynı zamanda bilim kurgu temasını taşıyor.  İnanması çok da güç olmasa da yakın zamanda bir insanın elinden çıkan herhangi yapay zekanın insanlara dönük  bir ürün,eser ortaya çıkarması kulağa çok da basit gelmiyor.

Sunspring  içinde bulunan karakterlerin girdiği diyaloglar ve filmin temasına bakarsan gerçekten de bilim kurgu filmi olduğunu görebiliyoruz. Ancak şaşırtıcı bir bilgi daha var. Benjamin adı verilmiş olan yapay zekamızın yaratıcısı Ross Godwin –kendisi  New York Üniversitesinde yapay zeka araştırmacısı- Benjamin’in 90 lı yıllara kadar dayanan bilim kurgu filmleriyle eğitildiğini söylüyor. Öyle ki  Benjamin hepimiz gibi Matrix,Avatar,2001: A Space Odyssey ve hatta Interstellar gibi filmleri defalarca izlemiş.

Bizden biri gibi gelmeye başlamış olabilir . Yine de filmi izlemeden uyarmak istiyoruz ; Benjaminin yazdığı senaryoyu , yönetmen Oscar Sharp ve Ross Godwin tamamiyle anlamak için biraz güçlük çekmişler.  Ve sonuçta yeniden yorumlamışlar. Örneğin : Benjaminin senaryosundaki karakterin yıldızlarda ayakta dururken aynı zamanda oturduğuna dair bizim algılayamadığımız güç ifadeleri olduğu belirtilmiş.

Ufak bir not : Silicon Valley dizisine aşina iseniz diziden tanıdığımız Thomas Middleditch kısa filmin başrolünde yer almakta.

Yapay Zeka meraklıları için bir detay daha verelim. Senaryo yazabilen makineler düşüncesi geliştirilirken bu 2 yaratıcı insan ‘Uzun Kısa Süreli Bellek’(LSTM)  adlı bir nöral ağ ile Benjaminin yapı taşlarını oluşturdular.

Bu film gösteriyor ki çok daha kısa zamanda uzun metrajlı bir film de izleyebiliriz Yapay Zeka senaristlerden.  Şu soruyu da unutmamak gerek bu filmi başka bir yapay zeka izlese acaba bizim kadar yabancı kalır mıydı diyaloglara? Meçhul.

İyi seyirler.Karşınızda  Sunspring !

facebook-paylas2 new-twitter-paylas2

Yorumlar (0) Yorum Yap

/