Selin Alara Örnek, Kendi Robotuyla Dünya Birincisi Oldu ve Google’dan Davet Aldı

WonWoman

WonWoman

Kırmızı her zaman kazanır | @SouthCarolina

6’ncı sınıf öğrencisi olan Selin Alara Örnek, her yıl İrlanda’da düzenlenen ‘Coolest Projects’ yarışmasında, görme engelliler için ortaya çıkardığı robot rehber köpek ile ‘donanım’ kategorisinde 20 ülkeden 400 projeyi geride bırakarak birinci oldu. Google’ın Dublin’deki merkezine davet edildi ve Google’dan mentorluk için destek sözü aldı.

Dünyanın en büyük gençlik ve teknoloji etkinliklerinden biri olan “Coolest Projects” isimli yarışma her yıl olduğu gibi bu yıl da Dublin’de düzenlendi, 20 ülkeden gençlerin katılımıyla gerçekleşti.

Yaşları 7-17 arasında olan yaklaşık 1000 gencin katılım gösterdiği Coolest Projects’te yarışmacılar, çalışmalarını önde gelen firmaların CEO’larına ve uzmanlara sundu.

12 yaşındaki Selin Alara Örnek, tasarladığı robot köpek ile “donanım” kategorisinde birinci oldu. Google’ın Dublin’deki merkezine davet edildi ve Google’dan mentorluk için söz aldı.

Yarışma dönüşü Hürriyet’e konuşan Selin, rehber robot köpeğine çok büyük ilgi olduğunu söyledi ve yaşadıklarını şu şekilde anlattı:

“İrlanda’da dünyanın önde gelen yazılım ve mühendislik firmalarının merkezleri var. Yarışmayı onların genel müdürleri ve uzmanları da takip etti. Ailemle kurduğumuz standım büyük ilgi gördü. CEO’lar projemi çok beğendi. Hatta birisi, ‘Gelecekte bunun reklamlarını bile görebiliyorum’ dedi. Google’ın Dublin’deki merkezi de, babamın onlara projemden bahsetmesi üzerine bizi davet etti. Ofislerini uzmanlarla gezdik ve bana destek sözü de verdiler. Bunlar beni çok mutlu ediyor”


Selin Alara Örnek teknoloji, mühendislik, matematik, fizik gibi alanlara küçüklüğünden beri ilgi duyuyor. Ve robot rehber köpeğiyle ilgili ilhamı nereden aldığından bahsediyor:

“Fransa’da köpeğiyle dolaşan bir adam gördüm. Adam görme engelliydi ve köpeği ona göz kulak olmuştu. Onu başarıyla yönlendiriyordu. Ben de bunu sensörle donatılmış bir robotun yapabileceğini düşündüm ve araştırmalar yaptım. Ardından çalışmalara başladım.”


Bir yıllık çalışmanın ardından rehber robot köpek geliştirilmiş oldu.

Robotumuz akıllı telefonlarla verilen sesli komutlar aracılığıyla üzerindeki sensörler sayesinde hareket ediyor. Bu sayede engelliler, güvenle yollarını bulabiliyor. Üstelik yağmur sensörüyle, hava koşullarıyla ilgili bilgiler de veriyor.

“Kızımız kendini mühendislik ve yazılım alanında geliştirdi. Bunu evde yalnız çalışarak yaptı. Okuldan sonra soluğu robotun başında aldı. Biz de gerek evde, gerekse yarışmada destek olduk”

Selin’in en büyük destekçisi baba Altuğ Örnek ve anne Nedret Örnek.

Selin Alara Örnek üniversiteyi MIT’de okuma ve robot mühendisliği üzerine yoğunlaşmak istediğini söylüyor. Sonrasında ise Google ya da NASA’da çalışmak istiyor. Selin’i yürekten kutluyor, başarılarının devamını diliyoruz. ???

Kategoriler: Başarı

Yorumlar (0) Yorum Yap

/