Seçtiğiniz Konuda Verimli Araştırma Yapmanızı Sağlayacak 5 Yöntem

Bir konuda düzgün araştırma yapabilmek, çoğu kişinin gözünden kaçırdığı fakat bir o kadar da önemli bir konudur. Seçtiğiniz konudaki yeterliliğinizi artırmak ve bilgilerinizi güncel tutmak için verimli araştırma yapabilme yeteneği hem iş hem okul hayatında; bu akıl almaz rekabetin içinde sizi öne çıkaracaktır.
Verimli araştırmalar yapabilmenizi sağlayacak 5 yöntemle seçtiğiniz konuya daha hakim olmanız mümkün.

1) Anahtar kelimeler ve çağrışımlarla konuyu tanımlayın.

Araştırma yapacağınız konsepti tanımlamak, toplayacağınız materyalleri bulabilme konusunda ilerleme kaydetmenizi sağlayacaktır.

Örneğin; Shakespeare’in eseri Hamlet konusunda bir araştırma yapacaksanız, Hamlet’i tanımlamalısınız. “Deliliğin önemi”, “Şiddet ve hırs”, “İntikam döngüsü” gibi anahtar kelimelerle araştırmanızdaki detayları ortaya çıkarmış olursunuz ve bu sayede aslında bir ana başlıkta birçok konu hakkında fikir sahibi olmuş olursunuz. Detaydan başlayıp bütüne ilerlemek sizin için net bir süreç yaratır.

2) İkinci el bilgileri geçin, kaynağa ilerleyin.

Elinizdeki konu hakkında araştırmaları sadece internet üzerinden rastgele forumlardan yapmak ulaştığınız bilginin güvenilirliğini sorgulamanıza ve sürecinizin uzamasına sebep olur. Çünkü; bilginin doğruluğunu sorgularken konudan sapıp bilgi kirliliğine maruz kalabilirsiniz.
Bu durumdan uzaklaşmak için, konunun kaynağına ilerlemeye çalışın. Örneğin felsefi bir terimi araştırıyorsanız, bu konudaki kitapları bulun ve onları okuyun. İnanın, konuyu anlama konusunda tüketilebilir bir bilgiden çok daha kalıcı iz bırakır. Aynı zamanda konuya kısa sürede çok daha hakim olursunuz.

3) Konunun tarihini okuyun.

Basit bir örnek vermek gerekirse: Dijital pazarlamayla ilgili bir araştırma yapıyorsanız, geleneksel pazarlamanın dinamiklerini okumanız bile sizin için faydalıdır. Dijital pazarlama başlığını genişletip önce pazarlama konseptine odaklanın. Bilgiyi hem kronolojik hem de geniş çaplı öğrenmiş olursunuz. Böylelikle hem mevcut duruma nasıl gelindiğini anlayarak geleceğe dair öngörülere sahip olursunuz, hem de bir konunun yanında gelen bonus bilgilere erişirsiniz.

4) Sentezleyin ve anoloji yapın.

Konuya dair birçok yorumlamayı okuyun. Konuyu destekleyenlerin neden desteklediğini, konuya karşı çıkanların neden karşı çıktığını öğrenmeye çalışın. Karşı çıkanların sunduğu argümanlara hakim olmaya çalışın. Bu sayede çok yönlü düşünerek araştırma yapmış olursunuz.
Analoji: İki farklı şey arasındaki benzerliklerden yola çıkarak birinci şey üzerinden tanımlama ve açıklama yapmaktır.
Araştırdığınız konuyu benzeteceğiniz bir konu her zaman olacaktır. Bu benzerliklerden yola çıkmak; konudan bazı parçaları unutsanız dahi, çağrışım yaparak hatırlamanıza yardımcı olacaktır.

5) Not almayın, özet çıkarın.

Araştırma yaparken sürekli küçük notlar almak kısa vadede yararlı olsa da, uzun süren bir araştırma yaparken bu durum bilgi kirliliğine neden olabilir. Bunun yerine bir özet çıkarmak her zaman daha kullanışlıdır.
Kategoriler: Gelişim, Strateji

Yorumlar (0) Yorum Yap

/