Satürn Halkalarını Kaybediyor

Merve Arslan

Merve Arslan

Anadolu Üniversitesi

23 Aralık 2018

Bilim insanları uzun yıllar Satürn’ün halkalarının gezegenle birlikte mi oluştuğunu yoksa sonradan mı meydana geldiğini tartışmıştı. Fakat keşif araçları sayesinde halkaların sonradan oluştuğuna dair bulgulara ulaşılmıştı.
Şimdilerde ise Nasa’dan yapılan bir açıklamayla Cassini keşif aracının, Satürn halkalarının hızla yok olduğunu tespit ettiği belirtildi. Cassini, Satürn halkalarını oluşturan toz ve kayaçların, gezegenin manyetik alanının etkisiyle yüzeye doğru çekildiğini tespit etmiş. Bu nedenle de Satürn halkalarının normalden hızlı bir şekilde yok olduğunu belirtmişler.
NASA’nın Goddard Uzay Uçuş Merkezi’ nden James O’Donoghue keşif araçları ile daha önce yapılan ölçümlerde, halkalardan her yarım saatte bir olimpik havuz büyüklüğünde buzun çözündüğünü belirlediğini de hatırlatarak şunları söyledi:

“Yalnızca bu veri, halka sisteminin 300 milyon yılda tamamen yok olacağını gösteriyor. Buna Cassini’nin Satürn’ün halkalarından gezegenin ekvatoruna düşen materyal miktarına ilişkin ölçümlerini eklediğimizde halkaların ömrünün 100 milyon yıldan az olacağını anlıyoruz. Satürn’ün toplam ömrünün 4 milyar yıl olduğu düşünüldüğünde bu oldukça kısa bir süre.”

Barış Özcan da konuyla ilgili başarılı bir içerik hazırlamış. ?

2022’de Instagram Hesabınızı Büyütmek İçin Bilmeniz Gereken 5 Efsane Tüyo

Pandemi ile ticaretten eğitime, içerikten sosyal yaşama kadar her noktada dünyanın dijitalleşmesi giderek hızlandı. Dolayısıyla sosyal medyada büyük kitlelere ulaşmak hem m...

2022’de Instagram Hesabınızı Büyütmek İçin Bilmeniz Gereken 5 Efsane Tüyo 2022’de Instagram Hesabınızı Büyütmek İçin Bilmeniz Gereken 5 Efsane Tüyo

Yorumlar (0) Yorum Yap

/