Samsunlu Nurten Akkuş Dünyanın En İyi 50 Öğretmeni Arasına Girdi

WonWoman

WonWoman

Kırmızı her zaman kazanır | @SouthCarolina

Samsun’un 22 bin nüfuslu Ayvacık ilçesinde bulunan Ayvacık Anaokulu müdürü olan 11 yıllık öğretmen Nurten Akkuş, daha önce “Baba bana bir masal anlat” ve “Oyuncak kumbarası” gibi eğitim projeleriyle tanıdığımız, farklı sivil toplum kuruluşları tarafından da birçok ödüle layık görülmüştü. Kendisi bu sefer ulusalararası bir başarıya imza attı. Nurten Akkuş, ABD eski Başkanı Bill Clinton’ın onursal başkanlığını yaptığı Varkey Gems Vakfı tarafından dünyanın en iyi 50 öğretmeni arasında gösterildi.
İlk 50 öğretmen arasında yer almayı başaran ikinci Türk öğretmen olan Akkuş, vakfın internet üzerinden yaptığı duyuruda kendi adını görünce çok mutlu olduğunu söyledi.
Akkuş, sevincini, “Dünyanın en iyi 50 öğretmeni arasına seçilerek Türk Bayrağını yurt dışında da dalgalandıran bir öğretmen olmaktan gurur duydum. Türkiye’de babaları eğitime katmamla, ilçenin tanıtımı ve sosyal faaliyetlerde yer alma, kadınlara yönelik çalışmalar, yaşlılarla çocuklar arasında kuşaklar arası bağları kuvvetlendirme, okulu sıfırdan kurup kısıtlı imkanlara rağmen başarılarıyla adından söz edilen bir okul haline getirmek, projelerimin yaygınlaşması ve eğitim fikirleri bu ödüle aday gösterilmeye katkı sağladı. Bir Türk öğretmen olarak ülkemi temsil etmekten ve dünya çapındaki bu ödüle aday gösterilmekten gurur duyuyorum” sözleriyle ifade etti.
Nurten Akkuş, 2009’da okulda “Baba bana bir masal anlat” projesi başlatmıştı. Şu an 81 öğrenci ve 4 öğretmenin görev yaptığı anaokulunun öğrencilerinin babaları haftanın belirli günlerinde okula gelerek çocuklarının bulunduğu sınıflarda masal anlatmaya başladı. Proje hem öğrenciler hem de veliler tarafından büyük beğeni topladı. Çocuk ile baba arasındaki iletişimin güçlendirilmesini de sağlayan uygulama kısa sürede ilgi gördü. Sabancı Vakfı’nın da destekleriyle 8 yıl sonunda bugün bu proje Türkiye’deki 45 ilde uygulanmaya başlandı.
Akkuş’un bir diğer dikkat çeken projesi ise 2014 yılında hayata geçirdiği “Oyuncak kumbarası” isimli projesiydi. Bu proje kapsamında kumbaralarda toplanan oyuncaklar ihtiyacı olan köylerdeki anaokullarına gönderildi. Yaklaşık 40 anaokuluna oyuncak ve kırtasiye desteği verildi. Proje kapsamında yaklaşık 5 bin oyuncak toplandı. Projeye Samsun’dan ve Türkiye genelinden bir çok kişi ve kurum destek verdi.
Bunların dışında öğrencilerini ilk kez müzikal ile tanıştıran, helikopteri yakından görmelerini sağlayan Akkuş, yaptığı farklı projelerle çeşitli kurum ve kuruluşlar tarafından yılın en iyi öğretmeni, yılın en sıra dışı yöneticisi gibi ödüller de kazandı.

İşini aşkla yapan Nurten öğretmenlerin yetişmesini temenni ediyor, kendisine başarılar diliyoruz. ???

Kategoriler: Başarı

Yorumlar (0) Yorum Yap

/