Samsung’un Uzay Aracı Bir Evin Arka Bahçesine Düştü

Arzu Dokuzoğlu

Arzu Dokuzoğlu

İTÜ-Kimya Müh.

Geçtiğimiz günlerde Galaxy S10 5G’yi tanıtım kampanyası altında uzaya SpaceSelfie adında bir araç gönderen Samsung, reklam konusunda değişik bir fikre imza attı. Maalesef bu fikir başarıyla sonuçlanmadı. SpaceSelfie aracı, ABD’de bir evin arka bahçesine düşmüş olarak bulundu.
Dünya’nın yörüngesinde gördüğümüz ve göremediğimiz uydular ve uzay araçları bulunuyor. Bu araçların ve uyduların amaçları iletişim, radyo gibi altyapıları sağlamak olsa da bazıları da reklam amaçlı kullanılıyor.

26 Ekim günü evlerinin bahçesine çıkan Nancy ve Dan Mumby-Welke, dünya üzerinde çok nadir görülecek bir manzarayla karşılaştı. Evin bahçesinde ters dönmüş bir uzay aracı bulunuyordu. İlk şaşkınlıklarını üstlerinden attıktan sonra aracın videosunu çekip Facebook hesaplarından paylaştılar. Uzay aracının üstünde Samsung yazıyordu.

SpaceSelfie, uzaya çıktığında Galaxy S10 5G’ye yollanan selfie’leri görüntülemek ve tüm sistemi taşımak için tasarlanmıştı. İlk aşamada başarıyla 65.000 ft yüksekliğe (stratosferin alt kısmı) kadar ulaşan aracın düşmesi beklenmedik bir gelişme oldu.
3 gün önce ilk selfie’yi uzaya gönderen şirketin kampanyasının kötü sonuçlandığı Samsung tarafından doğrulandı. Balonu ağaca takıldığı için parçalara ayrılmaktan son anda kurtulan aracın düşüşü, açıklamalara göre kötü hava koşullarından kaynaklandı. Ancak konu hakkında araştırmalar devam ediyor.

Kaynak: 1, 2
Kategoriler: Gündem

Yorumlar (0) Yorum Yap

/