Sağlık Teknolojisinde Büyük Gelişme: Hissedebilen Protez El Artık Taşınabiliyor

Dört yıl önce geliştirilmeye başlanan, hissetme duyusuna sahip biyonik el artık taşınabilir duruma geldi.

Geliştirilmeye başlandığı süre boyunca çok ağır ekipmanlarla çalışan biyonik el, işlevini yerine getirebiliyordu fakat taşınabilir durumda değildi. Geçtiğimiz günlerde ise artık bir sırt çantasında taşınabilecek kadar küçüldü. İlk deneyimleyen kişi 20 yıl önce bir kazada sol elini kaybeden Almerina Mascarello oldu. Protez el sayesinde dokunduğu cisimlerin şeklini, sertliğini tamamen hissedebiliyor.

Prototipi 6 ay kullanan Mascarello’nun protez el hakkındaki deneyimleri ve düşünceleri ise:

“Anında hissediyorsunuz, kendi elinizmiş gibi. Yapması zor şeyleri artık yapabiliyorsunuz, giyinmek ya da ayakkabı giymek gibi. Günlük ama önemli şeyler… Tam hissediyorsunuz.”

Peki Hissedebilen Biyonik El Nasıl Çalışıyor?

 Mascarello’nun sırtındaki bilgisayar proteze bağlı, protezin de parmak uçlarındaki sensörler hissedilen sinyalleri bilgisayara iletiyor, bilgisayar ise bu sinyalleri beynin algılayabileceği bir seviyeye getiriyor. Ardından sinyaller kullanıcının kolundaki sinirlere bağlı elektrotlarla beyne iletiliyor.
Sağlık teknolojileri konusunda dört yıl gibi kısa bir sürede elde edilen bu gelişme, geleceğe bu konuda umutla bakmamızı sağlıyor. Artık, çocukken hayal dediğimiz şeylerin gerçekliğini görebiliyoruz.
Kariyer Macera Dolu Bir Oyun: İşte Bunlar da Hile Kodları

Yeni bir oyuna başladığımızda öğrenecek çok şeyimiz oluyor. Her oyun keşfettikçe haz aldığımız, engelleri aştıkça heyecanlandığımız, öğrendikçe harika hissetti...

Kariyer Macera Dolu Bir Oyun: İşte Bunlar da Hile Kodları Kariyer Macera Dolu Bir Oyun: İşte Bunlar da Hile Kodları

Yorumlar (0) Yorum Yap