Robot İşçilerin Ülkelere Göre Kullanım Oranları

Çağatay Gültekin

Çağatay Gültekin

CEOtudent - reklamcı kafası

Endüstriyel otomasyon, yani yapay zeka ve robotların daha fazla üretime katılması, seneden seneye artan bir gerçek. Fabrikalarda, robotların sayılarının ve etkilerinin artması birçok kişiyi ürkütürken birçok kişiyi heyecanlandırıyor. Uluslararası Robotik Federasyonu’nun açıkladığı verilere göre ülke ülke bu durumu inceleyelim.
2015 senesinde 10 bin çalışana ortalama 66 robot düşüyordu. 2016 raporund ise bu sayı 74’e yükseldi. Kıta kıta bakacak olursak Avrupa, 99 robotla en yüksek orana sahip. Kuzey Amerika, 84, Asya ise 63 robota sahip. En büyük ivme Çin’de bulunuyor fakat Çin’in bu ivme ile endüstriyel otomasyon konusunda lider Güney Kore’ye ulaşması için bir hayli zamana ihtiyacı var.
Dünya ortalamasının 74 olduğu 10 bin çalışana düşen robot sayısında Güney Kore 631 robot ile açık ara önde gidiyor. İkinci sırada bir başka Asya ülkesi Singapur, 488 robot ile ikinci sırada yer alıyor. Sanayi konusunda çok önemli gücü bulunan Almanya ve Japonya birbirlerine yakın sayılarla 3 ve 4. sıraları paylaşıyorlar. Japonya’nın bu sırada olması, biraz şaşırtıcı aslında. Dünyanın en büyük endüstriyel robot üreticisi olan ve üretilen robotların %52’sinin üreticisi olan Japonya’nı 4.’lüğü raporun ilginç noktalarından biri.
Türkiye, 23 robotla, dünya ortalamasının bir hayli alt sıralarda 28 robotla Güney Afrika ve 18 robotlu Arjantin’in arasında yer alıyor. Rusya, Filipinler ve Hindistan ise 3 robota sahip.

Yorumlar (0) Yorum Yap

/