Renklerin Bize Söyleyecekleri Var!

Melisa Pirinççi

Melisa Pirinççi

Never Stop Exploring ✨

Gün içinde biz pek farkına varmasak da çevremizde gördüğümüz renkler bize çok şey anlatıyor. Renkler; kararlarımızı , seçimlerimizi , fizyolojimizi ve psikolojimizi etkiliyor. Renklerin insan üzerinde böyle etkisini gören markalar da renkleri insan algısını yönetmek için nasıl kullanacağını çok iyi biliyor. Gelin birlikte renklerin anlam ve özelliklerine bakalım ve logolarında o renkleri kullanan marka örneklerini görelim.

Beyaz 
Kansas Üniversitesi Sanat Müzesi’nde renklerin insanlar üzerindeki etkisini incelemek için bir deney yaparlar. Müze içerisindeki duvarların renginin onlar tarafından değiştirilebileceği bir sistem kurarlar. Duvarlarda beyaz fon kullanıldığında , insanların müzede daha uzun süre kalıp daha fazla alanı dolaştığını tespit ederler. 

Kahverengi 
Kansas Üniversitesi Sanat Müzesi’nde fonun renginin kahverengiye çevrildikten sonra ise insanların çok daha hızlı hareket edip , daha az alanda dolaştığını ve müzede daha az vakit geçirdiklerini saptarlar. Kahverenginin bu etkisini bilen fast food restoranları daha çok müşteri akışı yaratmak için duvarlarını kahverengi yapar. 
Kırmızı 
Kırmızı renginin iştah açan bir özelliği olduğunu biliyor musunuz? Eğer fark ederseniz dünyadaki gıda firmalarının logolarının hepsinde kırmızı rengi görürsünüz. Ayrıca kırmızı tansiyonu yükseltir ve kan akışını hızlandırır. Gençliği , ateşi , adrenalini simgeler. O yüzden Ferrari diyince aklınıza kırmızı bir Ferrari’nin gelmesi çok normaldir.
Pembe 

Genellikle feminenliği çağrıştırır. Enerjisini kırmızı renkten alır fakat kırmızıya göre daha yumuşaktır. Yaşam dolu ve enerji veren bir renktir. Kadınların ve kız çocuklarının kullanabileceği ürünlerde pembe renkler sıkça tercih edilir. Kadınların tercih ettiği markalardan biri olan Victoria Secret’ın da pembe rengi sık sık kullandığını görebilirsiniz.

Mavi

 Kan akışını yavaşlatır ve rahatlatıcı bir etkiye sahiptir. Sonsuzluğu ve özgürlüğü ifade eder. (Soğuk bir renk olduğundan soğuk içecek markalarında tercih edilen renklerdendir. Pepsi buna örnek olabilir. Ayrıca mavi ; otorite, güç , sadakat, başarı gibi anlamları yansıtır. Daha çok resmi ve devletle çalışma gösteren kurumların tercih ettiği bir renktir. İş Bankası, Turkcell, Yapı Kredi, Facebook bunlara örnektir.
Yeşil 
Yeşil tabiatı , doğayı hatırlatır. Bu yüzden rahatlatıcı ve sakinleştiricidir. Aynı zamanda güven duygusu verir. Bankaların en çok tercih ettiği iki renkten biridir. Garanti, TEB bankalarınında logolarında yeşil rengi tercih ettiğini görebilirsiniz.
Sarı
Açık ve parlak olmasından kaynaklı olarak dikkat çekici bir özelliği vardır. İnsanda mutluluk ve heyecan hissi uyandırır. Hareket etmeye teşvik eden, davetkar renklerden birisidir. Otoparklarda ve trafik levhalarında sarı kullanılmasının sebebi de bundan kaynaklıdır. 
Turuncu
Turuncu dışa dönük, heyecan ve mutluluk verici, dinamik, dikkat çekici, çarpıcı ve iç açıcı bir renktir. Turuncu renk metabolizmayı hızlandırır. Canlılık, cesaret ve güven verir. Zihni harekete geçirir.
 Fanta, Teknosa, İng Bank, fox vs.
Siyah 
Siyah gücü ve tutkuyu temsil eder. Bizim kültürümüzde ve batı kültüründe siyah renk matemi simgeler. İnsanların bir yakınını kaybetmek gibi üzücü bir olay yaşadıklarında siyah giyindiklerini fark etmişsinizdir. Bizlerin aksine Japonya’da siyah mutluluğun simgesidir.
Not: Beni bu yazıyı yazmaya teşvik eden sevgili Ahmet Şerif İzgören’in “Dikkat Vücudunuz Konuşuyor: Türkiye’de Beden Dili İş Yaşamı ve Renkler ” kitabı oldu. Kitabı şiddetle okumanızı tavsiye derim. Çok değerli , günlük hayatta da hayat kurtarıcı bilgiler öğrenebilirsiniz.
Kaynaklar: https://pazarlamaturkiye.com/markalar-icin-renklerin-dili/#:~:text=MAV%C4%B0%3A%20Otorite%2C%20g%C3%BC%C3%A7%20%2C%20sadakat,dikkat%20%C3%A7ekici%20bir%20%C3%B6zelli%C4%9Fi%20vard%C4%B1r.
https://www.neuro-mar.com/renklerin-psikolojisi-ve-algi-uzerine-etkisi/
https://www.leblebitozu.com/renklerin-anlamlari-ve-psikolojik-etkileri/

Dikkat Vücudunuz Konusuyor: Türkiyede Beden Dili Is Yasami ve Renkler
Kategoriler: Kültür

Yorumlar (0) Yorum Yap

/