Programlamada Kadın Eli

Lamia Şeyda

Lamia Şeyda

reader printer listener

1-Ada Lovelace (10 Aralık 1815-27 Kasım 1852 )

Dünyanın ilk bilgisayar programcısı olan Ada Lovelace ünlü ingiliz şair Lord Byron’un kızıydı. Burdan da görünüyor ki Ada , şair bir babanın ve aynı zamanda matematik sevdalısı bir annenin kız çoçuğuydu. Ada, anne ve babasının tersine, şiiri ve matematiği ayrı ayrı değil tek bir başlık altında ele aldı.Henüz 13 yaşındayken uçan bir makine tasarladı. Charles Babbage, Ada’nın çalışmalarından çok etkilenmişti. Ada , yazmış olduğu makalede bir hesaplama metodundan bahsetti ve bu tarihteki ilk bilgisayar programı olarak kabul edildi. Böylece Ada’da ilk yazılımcı olmuş oldu.:)

2-Grace Murray Hopper (9 Aralık 1906-1 Ocak 1992)


Hopper, 9 Aralık 1906’da NewYork’ta doğdu. Yale üniversitesinde Matematik ve Fizik eğitimi gördü ve 1930 yılında mezun oldu. 1934 yılında Yale Üniversitesi’nde Matematik dalında doktora yaptı. 1941 yılında da profesör unvanına hak kazandı.

Grace Hopper, Amerika NewYork’lu bilim insanı, bilgisayar bilimcisi, matematikçi ve tümamiraldir. “Harvard Mark I” bilgisayarının ilk programcısı ve bilgisayar programlama dilleri için ilk derleyiciyi (compiler) geliştiren ve “debugging” diye bilinen programı hatalardan temizleme kavramının da ilk kullanıcılarından olan bilim kadınıdır. Aynı zamanda ilk modern programla dillerinden olan COBOL’un da geliştiricilerindendir.

3-Betty Holberton (7 Mart 1917-8 Aralık 2001)

İlk elektronik dijital bilgisayar olan ENIAC’ın altı programcısından biri olan Betty, üniversitesinde derslerin başladığı ilk günde ve ikinci dünya savaşının sürdüğü dönemde hocasının “evde çoçuk bakman daha iyi olmaz mı?” sorusuna rağmen okulu bırakmadı. Onun yerine gazeteciliğe ilgi duymaya başlamıştı ve onu kısıtlamayacak bir yerde çalışmaya karar vermişti.

Ancak daha sonra Holberton, “bilgisayar” havuzunda çalışmak üzere Moore Mühendislik Yüksekokulu tarafından işe alındı ​​ve yakında ENIAC’ı programlayan altı kadından biri seçildi. Aynı zamanda Computing Kadınlar Derneği tarafından verilen en yüksek ödül olan Augusta Ada Lovelace Ödülü’nü alan programcı tek kadındı .
Kategoriler: İlham, Kariyer

Yorumlar (0) Yorum Yap

/